500 miejsc czeka na uczestników VI Festiwalu Pieszo-Biegowego „Przedwiośnie”.
Zapisy rozpoczną się w poniedziałek, 12 lutego, o godz. 20.
– Warto się pospieszyć – zachęcają organizatorzy.
Paweł Milewicz, prezes Stowarzyszenia Świętokrzyski Poziom Gór wyjaśnia, że będzie to szósta edycja imprezy, która po przerwie powraca w zmienionej formule.
– Rodziła się jako wydarzenie z jednym dystansem o długości 76 km, a w tym roku, 6 kwietnia, o godz. 5 rano rozpocznie się festiwal, w którym będą trzy trasy do wyboru, o różnych stopniach trudności. Dystanse od 44 km, przez 76 km, czyli klasyczną trasę, aż po nową, mierzącą 101 km i ponad 2,5 tys. metrów sumy podejść – opisuje.
Paweł Milewcz wyjaśnia, że dołożenie nowych tras powoduje, że w imprezie mogą wziąć udział zarówno osoby mniej wprawione w marszach i biegach, jak i doświadczeni zawodowcy.
– Ta trasa o długości 44 km pojawiła się, ponieważ wiele osób bało się dystansu 76 km. Na tej krótkiej trasie będzie 11 godzin limitu, więc myślę, że taki tradycyjny piechur, który w jakiś sposób jest zaprawiony, lubi w weekend pochodzić po górach i ma kondycję, spokojnie sobie poradzi. Na dystansie 76 km limit wynosi 17 godzin, więc trzeba się poruszać z prędkością około 4,7 km/h. Z kolei na tej trasie najbardziej zaawansowanej zostaje limit 17 godzin, więc na niej mogą sobie poradzić tylko biegacze, albo tacy szybcy chodziarze nordic-walking – zaznacza.
Start i meta festiwalu jest na Żeromszczyźnie, w Centrum Edukacji i Kultury „Szklany Dom” w Ciekotach.
– Sama nazwa „Przedwiośnie” nawiązuje do jednej z powieści Stefana Żeromskiego – podkreśla organizator. – Uczestnicy będą mogli też pokonywać te same trasy, górki, po których pisarz biegał. Jego „góra domowa” czyli Radostowa, to akurat finisz naszych tras. Do szklanych domów z powieści Żeromskiego nawiązujemy w medalu, który otrzymają uczestnicy za ukończenie trasy. Będzie miał formę szklanego medalu, który wykonuje lokalny artysta, Marcin Krakowiak – mówi Paweł Milewicz.
Prezes Stowarzyszenia Świętokrzyski Poziom Gór zwraca uwagę, że festiwal jest odpowiedzią na pojawianie się nowej formy turystyki biegowej, biegowo-górskiej.
– W całej Polsce jest duże zapotrzebowanie na tego typu imprezy. Jako Góry Świętokrzyskie znajdujemy się wokół dużych miast, a że coraz łatwiej do nas dotrzeć, więc można się tu świetnie przygotować do imprez długodystansowych w Beskidach, Sudetach, czy w Tatrach. Jak niektórzy mówią, tu jest fajnie, bo można się zmęczyć, ale można cały czas biec – podkreśla.
W VI Festiwalu Pieszo-Biegowym „Przedwiośnie” może wziąć udział łącznie 500 osób. Organizatorzy nie wyznaczyli limitów na poszczególnych trasach. Szczegóły wydarzenia, regulamin i zapisy na internetowej stronie www.maratonprzedwiosnie.pl.
Organizatorami wydarzenia są: Stowarzyszenie Świętokrzyski Poziom Gór, Centrum Edukacji i Kultury „Szklany Dom” w Ciekotach, Biblioteka Publiczna im. Adeli Nawrot i Centrum Kultury w Bodzentynie.