Jakie słowa sprawiają, że chcemy kliknąć w link w internecie, jak sztuczna inteligencja wykorzystywana jest do oszukiwania i manipulowania młodzieżą, a jaki procent TikToka jest dezinformacją – to niektóre z zagadnień poruszanych w audycji „Pokolenie jutra”, która powstaje we współpracy z Centrum Edukacji Medialnej, a w najbliższych miesiącach również ze Stowarzyszeniem Demagog.
Dziś (poniedziałek, 12 lutego) w studiu Radia Kielce gościła Izabela Tomaszewska, analityczka z Demagoga, która wyjaśnia czym zajmuje się jej organizacja.
– Demagog jest organizacją fact-chekingową, czyli weryfikuje informacje i jest pierwszą tego rodzaju instytucją w Polsce. Od 10 lat, analitycy sprawdzają wypowiedzi polityków, informacje które pojawiają się w mediach społecznościowych – tłumaczy.
W audycji „Pokolenie jutra”, analityczka mówi o tym, jak emocje wpływają na szerzenie dezinformacji.
– Rozmawiamy o emocjach, o tym jak pomagają rozprzestrzeniać się dezinformacji, jak wychwycić te emocje na podstawie języka użytego w przekazach, z którymi mamy do czynienia w mediach. Podejmiemy temat młodzieży w sieci, jak dużo czasu spędzają w mediach społecznościowych, jakich informacji szukają – opowiada.
Jak mówi Izabela Tomaszewska, różne jest podejście młodzieży i seniorów do dezinformacji. O ile młodzi ludzie są mniej podatni na oszustwa typu „na policjanta”, „na pracownika banku”, to bardziej wierzą w informacje przekazywane im przez osoby, którym ufają, czyli influenserów. Podczas gdy ich wizerunki często w ostatnim czasie są manipulowane metodą deep-fake i zachęcające do zaciągnięcia kredytu, albo kliknięcia w podejrzany link.
Wojciech Wielgus, specjalista z CEM przypomina, że celem instytucji jest edukowanie o zagrożeniach w sieci, w tym dezinformacji. – Trzeba pamiętać o tym, że formy manipulacji szybko się zmieniają i zawsze będziemy krok za nowymi technologiami, dlatego podczas zajęć staramy się dać uniwersalną receptę, jak radzić sobie z manipulacją. Chodzi o to, żeby włączyć krytyczne myślenie w kontakcie z przekazami informacyjnymi – przestrzega.
Audycję „Pokolenie jutra” nadajemy w każdy czwartek, po 19.00.
Wcześniej w audycji gościliśmy specjalistów z NASK, Wikipedii i innych instytucji naukowych.