Bajka o Królewnie Śnieżce może być punktem wyjścia do rozmowy o wpuszczaniu do domu nieznajomych, a Pchła Szachrajka może ostrzegać przed oszustami. Nie od dziś wiadomo, że bajki uczą i bawią, ale te pokazywane w ferie w Teatrze Lalki i Aktora „Kubuś” w Kielcach pomogą także w propagowaniu bezpiecznych zachowań.
W czasie zimowej przerwy od nauki w „Kubusiu” na dzieci czekają nie tylko najlepsze spektakle. Towarzyszyć im będzie Świętokrzyska Akademia Bezpieczeństwa. Jak podkreśliła Joanna Kowalska, zastępca dyrektora sceny dla młodego widza, to wydarzenie odbędzie się już po raz 14.
– Współpracę z Wojewódzkim Ośrodkiem Ruchu Drogowego w Kielcach i świętokrzyską policją rozpoczęliśmy w 2006 roku i zrobiliśmy to tak bardzo typowo, przygotowując dwa spektakle profilaktyczne: „Tajemnicze znaki” i „Podwórko marzeń”. W ciągu dwóch lat udało nam się zrealizować dwa duże projekty profilaktyczne przy wsparciu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Wtedy „przeszkoliliśmy” w ramach spektakli i warsztatów z zakresu ruchu drogowego ponad 10 tys. dzieci z województwa świętokrzyskiego – wspominała.
Współpraca z partnerami merytorycznymi, zaowocowała tym, że jak mówi Joanna Kowalska, profilaktyka z zakresu szeroko rozumianego bezpieczeństwa, może być prowadzona w oparciu o każdy spektakl, który znajduje się w repertuarze „Kubusia”.
– Przy okazji „Królewny Śnieżki” rozmawialiśmy o tym, jak się zachować, kiedy obcy puka do naszego domu, przy „Małym Tygrysku Pietrku”, który pędził na koniu Wierzgaczu, by uratować mamę, uczyliśmy dzieci po spektaklu, że każdy z nas, nie ważne, czy ma 3, 6, czy 10 lat może wezwać pomoc, dzwoniąc pod 112. Cały czas też walczymy ze straszeniem dzieci złym policjantem, i „Kubusiowe” dzieci wiedzą, że policjant jest ich przyjacielem – zaznaczyła.
Po spektaklu dzieci otrzymują odblaski. Przekazała je Agnieszka Kuś, dyrektor Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Kielcach.
– W tym roku pani dyrektor wystąpiła o przekazanie 1,2 tys. odblasków i tyle przekażemy. Chcemy, żeby ci najmłodsi piesi użytkownicy dróg byli na drogach widoczni. Bardzo ważne, że dzieci nie chowają tych odblasków do kieszeni, do plecków, tylko je wieszają w widocznym miejscu – powiedziała.
Od początku z akcją zwiani są policjanci. Podkomisarz Joanna Żelezik z Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Kielcach zapewniła, że tych służb nie zabraknie i w tym roku.
– Mundurowi edukują najmłodszych zarówno z zakresu bezpiecznego poruszana się po drogach, o tym, jak prawidłowo należy nosić elementy odblaskowe, przypominamy, jakie konsekwencje niesie za sobą nierozważne zachowanie na drodze, jak również policjanci wskazują alternatywne sposoby spędzania czasu, w tym szeroko rozumianym bezpieczeństwie osobistym – powiedziała.
Komendant Straży Miejskiej w Kielcach, Aneta Litwin, zapowiedziała, że nie zabraknie także strażników.
– To fajny czas, kiedy można przekazać wiedzę w sposób zabawny, inspirujący, ale przede wszystkim taki, który będzie pobudzał dzieci do myślenia, jak również do inspirowania rodziców. Jesteśmy gotowi do dalszej współpracy i bardzo zadowoleni, że kolejne ferie przed nami, bo to czas wypoczynku, ale dla nas przemiłej pracy z młodzieżą i z dziećmi – stwierdziła.
Ferie zimowe z „Kubusiem” rozpoczną się we wtorek, 13 lutego. W repertuarze znalazły się: „Pchła Szachrajka”, „Kopciuszek”, „Pan Brzuchatek”, „W butach. Kot w butach”, „O Rybaku i Złotej Rybce” oraz „Noc żywych zabawek”. Program znajdą państwo na internetowej stronie teatru.