We wtorek (13 lutego) obchodzony jest Światowy Dzień Radia.
To święto zostało ustanowione w 2012 roku z inicjatywy Hiszpanii, a proklamowane na 36. Sesji Konferencji Generalnej UNESCO 3 listopada 2011 roku. Dzień ten upamiętnia inaugurację rozgłośni Narodów Zjednoczonych, która powstała w 1946 roku. UNESCO chce zwrócić uwagę na znaczenie radia jako środka komunikacji na świecie.
Marcin Przemirski, dziennikarz Radia Kielce, który od prawie 18 lat w naszej rozgłośni prowadzi poranną audycję „Aktualności Dnia” podkreśla, że rolą radia jest przede wszystkim przekazywanie słuchaczom informacji.
– Chcielibyśmy, żeby każda informacja była radosna, optymistyczna. Jednak czasami musimy zmartwić czymś, zaniepokoić albo zwrócić uwagę słuchaczy, by mogli w jakiś sposób zareagować na coś, co się stanie w przyszłości lub co już się dzieje. Radio ma być nie tylko czystą rozrywką, ale ma też nieść w sobie duży element informacyjny i pożyteczny – mówi Marcin Przemirski.
Robert Felczak, kierownik Redakcji Internetowej podkreśla, że współczesne radio to nie tylko eter, czyli najpierw przekaz na długich falach, później na UKF, a teraz w systemie DAB, ale to także Internet.
– Wiele osób Radia Kielce słucha właśnie przez Internet. Radio, to nie tylko to, co możecie Państwo usłyszeć z odbiornika radiowego, ale także Folk Radio i 11 stron internetowych. W swoich zasobach mamy główny portal informacyjny, czyli radiokielce.pl, ale również 10 innych stron internetowych, m.in. audiobooki, podcasty, czy portal dla rolników Zoom na wieś. Radio dzisiaj, to nie tylko możliwość słuchania nas dzięki odbiornikom, ale również w Internecie – podkreśla Robert Felczak.
Jak podkreśla z kolei Paweł Solarz, kierownik Redakcji Muzycznej w naszej rozgłośni, siłą radia jest także muzyka.
– Kocham radio za muzykę, bo mogę słuchać tych piosenek, na których się wychowałem, tych piosenek o których kiedyś sobie marzyłem i śniłem. Teraz mogę ich posłuchać np. jadąc samochodem, czy będąc w domu i wykonując różne czynności. Muzyka jest siłą radia – dodał Paweł Solarz.
Pierwszym krajem, w którym rozpoczęto regularne nadawanie programu radiowego były – w 1920 roku – Stany Zjednoczone. Dwa lata później powstała BBC – Brytyjska Korporacja Nadawcza. W Polsce za początek radiofonii uznaje się 1 lutego 1925 roku. Wówczas w stacji nadawczej Polskiego Towarzystwa Radiotechnicznego w Warszawie przy ulicy Narbutta uruchomiono próbną stację radionadawczą. 8 sierpnia 1925 roku oficjalnie powstała natomiast spółka „Polskie Radio”.
26 listopada 1925 roku Polskie Radio rozpoczęło regularne nadawanie programu radiowego. Natomiast Polskie Radio Kielce rozpoczęło emisję 2 października 1952 roku.