Jak wyglądało życie w średniowieczu, czy rzeczywiście były to wieki ciemne?
Aby poznać odpowiedzi na te pytania, warto wybrać się na najnowszą wystawę do Muzeum Stefana Żeromskiego w Kielcach. We wtorek, 13 lutego, o godz. 17 odbędzie się tam wernisaż wystawy „Poza ramami. Literackie inspiracje w grafice. François Villon Wielki i Mały Testament”.
Jak wyjaśnia Paulina Bies, kurator ekspozycji, wystawa, dzięki grafikom Stefana Mrożewskiego, przybliży nie tylko twórczość i postać François Villona.
– Chcieliśmy pokazać średniowiecze jego oczami, a nawet bardziej życie przeciętnego, średniowiecznego człowieka. Grafiki Stefana Mrożewskiego nawiązują do twórczości François Villona, pokazują, co poeta chciał przedstawić, czyli przede wszystkim życie najuboższej warstwy społecznej: żebraków, rzezimieszków, ludzi poza marginesem społecznym. Przedstawienie kolorytów średniowiecznego społeczeństwa było celem tej wystawy – podkreśla.
Jak piszą twórcy wystawy, François Villon był dzieckiem Paryża. Tam się urodził, wychowywał i zdobył wykształcenie. Tam też grzeszył i tworzył swoje dzieła. Tam wykreował własną postać — artysty i wyrzutka o burzliwym życiorysie, wrażliwego obserwatora świata i skruszonego grzesznika.
Wystawa będzie prezentowana do 30 listopada.