Strata majątku jest do nadrobienia, ale straconego czasu nie można odzyskać – tak brzmi nauka wypływająca z kolejnej części księgi drugiej „Kroniki dziejów Polski” mistrza Wincentego Kadłubka. Emisja na antenie Radia Kielce dziś (13 lutego) o godz. 20.50.
Po śmierci Kazimierza Odnowiciela, władzę w państwie objął jego syn, Bolesław, który panował w latach 1058-1079. Mistrz Wincenty wyjaśnił, że wyróżniono go przydomkiem Szczodry ze względu na cnotę szczodrobliwości. Prof. Beata Wojciechowska, mediewistka z Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach wyjaśnia, że pojmowano ją jako sposobność do obdarowywania potrzebujących.
– Istotą tej szczodrobliwości była hojność i wspaniałomyślność. Przykładem szczodrości Bolesława stała się opowieść o biedaku, narzekającym na swoje ubóstwo i podziwiającym ubóstwo władcy. Bolesław, słysząc te utyskiwania, oddał mu swój płaszcz i podarował dużą ilość złota. Biedak w swej zachłanności chciał zabrać jak najwięcej kruszcu, który swoim ciężarem go przygniótł i zabił. Przez swoją zachłanność stracił życie – opowiada.
Historyk zwraca uwagę, że Wincenty ukazuje chciwość, jako wadę moralną, która niszczy człowieka i uzależnia go od posiadania dóbr materialnych. Inne przykłady, pokazujące, jakie konsekwencje ma chęć nadmiernego posiadania wszelakich dóbr, usłyszą Państwo już dziś wieczorem.
„Kronikę dziejów Polski” Wincentego Kadłubka w interpretacji Andrzeja Pieczyńskiego z komentarzem naukowym prof. Beaty Wojciechowskiej można usłyszeć na antenie Radia Kielce w każdy wtorek, o godz. 20.50. Wszystkie dotychczasowe odcinki, w formie podcastu są dostępne na portalu Radia Kielce: wielkaliteratura.online.