Oficjalnie, lub nie, znane są nazwiska liderów do sejmiku województwa większości partii politycznych w regionie. Kto powalczy o władzę?
Obecnie rządzące w sejmiku Prawo i Sprawiedliwość zaprezentowało liderów list w poniedziałek, 12 lutego podczas konferencji prasowej. Wśród nich znalazły się osoby dotychczas rządzące regionem – członkowie zarządu województwa, czyli marszałek Andrzej Bętkowski (okręg 2 – powiaty: starachowicki, skarżyski, konecki) oraz wicemarszałkowie Renata Janik (okręg 3 – Kielce, powiat kielecki) i Marek Bogusławski (okręg 4 – włoszczowski, jędrzejowski, pińczowski, buski, kazimierski). O sejmik powalczy też obecna radna Magdalena Zieleń, która będzie jedynką w okręgu numer 11 (sandomierski, opatowski, ostrowiecki, staszowski).
Poseł Anna Krupka, przewodnicząca partii w regionie zapewniała, że na pełnych listach do sejmiku znalazły się mocne znane nazwiska, ale też świeże twarze.
– Mamy kompetentnych, merytorycznych kandydatów z ogromnym doświadczeniem w swoich dziedzinach. Dwójką w Kielcach i powiecie kieleckim będzie Łukasz Jabłoński, prezes Korony Kielce – mówiła. Wśród kandydatów do sejmiku są też obecni radni z klubu PiS, czyli Paweł Krakowiak, Marek Strzała i Andrzej Pruś.
Liderów na listach do sejmiku wytypowała też Trzecia Droga, czyli koalicja Polski 2050 i Polskiego Stronnictwa Ludowego. Poseł Rafał Kasprzyk z Polski 2050 Szymona Hołowni mówi, że partie podzieliły się między sobą „jedynkami” w regionie.
– Uzgodniliśmy zasady bardzo uczciwe i przejrzyste. Będziemy wystawiali po dwóch kandydatów z „jedynek” i po dwóch z „dwójek”, tak żeby nikt z nas do końca nie był zadowolony. Ale tego wymaga demokracja i dobra współpraca – kompromisów – zaznaczał.
Polska 2050 wystawi liderów w największym okręgu, czyli Kielcach i powiecie kieleckim (okręg 3) oraz w okręgu numer 2. Będą to odpowiednio Arkadiusz Kubiec, obecnie wicewójt gminy Górno, były wiceprezydent Kielc i były działacz Platformy Obywatelskiej oraz Ireneusz Gwoźdź, członek zarządu regionu Polski 2050, działacz sportowy.
W okręgu 1 i 4, swoich liderów wskaże Polskie Stronnictwo Ludowe. Oficjalnych kandydatur nie uzyskaliśmy, ale z informacji przekazanych przez jednego z członków partii wynika że będą to: na wschodzie Andrzej Swajda, obecny radny sejmiku i przewodniczący klubu PSL w sejmiku oraz na południu Krystian Jarubas, były poseł. Z „dwójek” w tych okręgach wystartują kandydaci Polski 2050: Zdzisław Kałamaga, były poseł (okręg 1) i Tadeusz Sułek, wójt gminy Złota (okręg 4).
Europoseł Adam Jarubas z PSL podkreśla, że dokładne ustalanie miejsc na listach Trzeciej Drogi wciąż trwa, wymienia jednak kilka nazwisk, które się na niej pojawią. – To, co mogę podkreślić, to duże aspiracje naszego ugrupowania. Walczymy o to, żeby mieć najwięcej mandatów w sejmiku świętokrzyskim. Pojawią się nazwiska do tej pory nie kojarzone ze środowiskiem PSL-u, jak chociażby Janusz Koza z Kielc – mówi.
Janusz Koza w poprzednich wyborach samorządowych do sejmiku kandydował z list Prawa i Sprawiedliwości, ale jego drogi z klubem PiS w sejmiku rozeszły się w trakcie kadencji.
PSL postawi też na pewno na znanych działaczy, czyli Arkadiusza Bąka, Piotra Żołądka, Grzegorza Gałuszkę, Agatę Binkowską i Jolantę Tyjas, obecnych sejmikowych radnych.
O ponowny wybór do sejmiku nie będą starać się z kolei Leszek Wawrzyła, Tadeusz Kowalczyk oraz Bogusława Wypych.
Gotowa do przedstawienia swoich liderów na liście do sejmiku województwa jest też Nowa Lewica, a przynajmniej była, do czasu, gdy Henryk Milcarz, kandydat na „jedynkę” w okręgu obejmującym Kielce i powiat kielecki, nie ogłosił, że startuje z list Trzeciej Drogi.
Andrzej Szejna, wiceminister spraw zagranicznych i szef partii w regionie mówił nam przed tą zmianą, że partia stawia na osoby doświadczone, które same będą odpowiedzialne za przedstawienie pełnych list do sejmiku w poszczególnych okręgach z uwzględnieniem odpowiedniego udziału pań.
– Będziemy stawiali na kwestie związane rzeczywiście z samorządem – jego odpowiedzialnością i sprawami codziennymi mieszkańców, czyli między innymi ze szpitalami i sytuacją służby zdrowia, opieką społeczną, ale też uruchomieniem funduszy unijnych – mówi.
Poza zmianą związaną z Henrykiem Milcarzem, typy „jedynek” od wczoraj się nie zmieniły. W okręgu numer 1 będzie to Jacek Skórski, sekretarz Nowej Lewicy w Świętokrzyskiem, w okręgu numer 2 – Artur Pejas, a w okręgu numer 4 – Artur Grela. Henryka Milcarza ma zastąpić profesor Jerzy Jaskiernia, były minister sprawiedliwości.
Choć wciąż nieoficjalnie, to znane są także nazwiska osób, które wystartują do sejmiku z listy Koalicji Obywatelskiej. Na pierwszym miejscu w Kielcach ma znaleźć się Gerard Pedrycz, bliski współpracownik posła Artura Gierady. Z drugiego miejsca prawdopodobnie wystartuje Renata Gruszczyńska, prezes Rejonowego Przedsiębiorstwa Zieleni i Usług Komunalnych w Kielcach. Na trzeciej pozycji przymierzany jest Andrzej Mochoń, prezes Targów Kielce. Na liście do sejmiku z okręgu 3 ma znaleźć się także Tomasz Porębski, obecnie sekretarz miasta Starachowice, były rzecznik prasowy prezydenta Kielc Bogdana Wenty.
Koalicja Obywatelska swoich liderów do sejmiku oficjalnie poda prawdopodobnie w środę, wtedy też spotyka się zarząd regionu, który zatwierdzi kandydatury.
Przygotowanie list do sejmiku zapowiada też Kamil Suchański z Bezpartyjnych Samorządowców. Póki co wiadomo, że znajdzie się na niej jego żona Katarzyna Suchańska, miejska radna. Najprawdopodobniej będzie „jedynką” w Kielcach i powiecie kieleckim.