Podstawa programowa w szkołach ma zostać odchudzona. Ministerstwo Edukacji Narodowej rozpoczęło właśnie prekonsultacje społeczne w tej sprawie. Resort proponuje między innymi rezygnację z niektórych lektur obowiązkowych. Wśród nich są „Syzyfowe Prace” Stefana Żeromskiego.
Ministerstwo argumentuje, że ograniczenie obowiązkowego zakresu treści nauczania umożliwi nauczycielom i uczniom spokojniejszą, i bardziej dogłębną realizację treści, czego skutkiem będzie bardziej efektywne kształcenie.
Elżbieta Sornat, doradca metodyczny z Samorządowego Ośrodka Doradztwa Metodycznego i Doskonalenia Nauczycieli w Kielcach mówi, że propozycja ministerstwa jest niewystarczająca.
– Cięcia jakie zostały zaproponowane są minimalne. Dobrze, że chociaż takie, ale ograniczenia treści powinny być większe. Mam nadzieję, że po konsultacjach coś się zmieni – mówi Elżbieta Sornat.
Marcin Korczyc z Fundacji Ja Nauczyciel, która reprezentuje społeczność blisko 70 tysięcy nauczycieli, pozytywnie ocenia rozpoczęcie przez MEN konsultacji dotyczących podstawy programowej.
– My oczywiście wszyscy się cieszymy, że coś się zaczyna dziać w tym kierunku, ale prawda jest taka, że to musi być pewnie nieco dłuższy proces i trzeba będzie poczekać na jego efekty. To jest rozpoczęcie rozmowy, zebranie informacji z możliwe jak największego obszaru, od jak największej grupy ludzi, którzy są praktykami – uważa.
Marcin Korczyc dodaje, że sam jest humanistą i przedmioty z tej dziedziny są mu najbliższe. Jak mówi, nie jest przekonany, czy propozycja Ministerstwa Edukacji Narodowej, które chce usunięcia kilku lektur z podstawy programowej jest słuszna.
– Usuwanie lektur zawsze się źle kojarzy. Powinno się jednak rozważyć czy nie warto zrezygnować z kilku klasyków. Być może „Quo Vadis” nie musi być lekturą obowiązkową, a zamiast tego warto sięgnąć po bardziej aktualne teksty w nadziei, że w ten sposób zachęcimy młodzież do czytania w ogóle – ocenia.
Prekonsultacje potrwają do 19 lutego. Ministerstwo zachęca ekspertów, nauczycieli, rodziców i uczniów do przesyłania własnych opinii i sugestii za pomocą formularza: https://ankiety-sio.men.gov.pl/index.php?r=survey/index&sid=965464&newtest=Y&lang=pl
Okrojona podstawa programowa ma zacząć obowiązywać od 1 września. MEN zapowiada też prace nad zupełnie nową podstawą programową. Mają ją przygotować eksperci oraz nauczyciele praktycy.