82 lata temu miało miejsce przemianowanie Związku Walki Zbrojnej w Armię Krajową.
Największa konspiracyjna struktura zbrojna w okresie II wojny światowej, powstała 14 lutego 1942 roku. Z tej okazji w środę (14 lutego) o godzinie 12 w Kielcach odbędą się uroczystości patriotyczne na skwerze im. Stefana Żeromskiego. Przy pomniku Armii Krajowej złożone zostaną wiązanki kwiatów i znicze.
Jednym z organizatorów uroczystości jest kielecka Delegatura Instytutu Pamięci Narodowej w Kielcach.
Jak mówi Edyta Krężołek, kierownik Referatu Edukacji Narodowej w Delegaturze, przemianowanie ZWZ na AK nie było tylko formalną zmianą nazwy organizacji, ale przede wszystkim podniesieniem rangi sił zbrojnych w kraju.
– Armia Krajowa miała być armią ogólnonarodową podporządkowaną legalnemu rządowi na uchodźstwie. Generał Stefan Rowecki, pierwszy dowódca AK świadomie ograniczał się do bardzo ogólnikowych deklaracji, że odrodzona Polska będzie krajem demokracji, w której zrealizuje się ideał sprawiedliwości społecznej. Według dowódców Armii Krajowej, o kształcie państwa, już po wyzwoleniu mieli zdecydować sami obywatele – dodaje.
Edyta Krężołek podkreśla, że Armia Krajowa scaliła większość działających pod okupacją wojskowych organizacji niepodległościowych w kraju.
– Dzięki temu zapisała się w historii jako wyraz jedności Polaków w walce o wolność ojczyzny. Dziś rocznicę przemianowania ZWZ na AK obchodzimy jako święto polskiego oręża, święto polskiej suwerenności, ponieważ to na odwadze i ofierze Armii Krajowej została zbudowana współczesna Rzeczpospolita- ocenia.
W ramach obchodów 82. rocznicy przemianowania Związku Walki Zbrojnej w Armię Krajową, poza oficjalnymi uroczystościami, Instytut Pamięci Narodowej w Kielcach przygotował wystawę plenerową poświęconą Stefanowi Roweckiemu, ps. Grot, którą do końca miesiąca będzie można oglądać na Skwerze Stefana Żeromskiego w Kielcach. Ponadto w środę (14 lutego) o godzinie 17 w Centrum Edukacyjnym IPN Przystanek Historia, odbędzie się projekcja filmu dokumentalnego „Armia Krajowa – armia inna niż wszystkie”
Organizatorami uroczystości rocznicowych przemianowania Związku Walki Zbrojnej na Armię Krajową są: Delegatura Instytutu Pamięci Narodowej w Kielcach i Światowy Związek Armii Krajowej Okręg Kielce wraz z Urzędem Miasta Kielce, Centrum Przygotowań do Misji Zagranicznych, Świętokrzyskim Kuratorium Oświaty oraz Świętokrzyską Komendą Wojewódzkiej Policji w Kielcach.