82 lata temu Związek Walki Zbrojnej przemianowano w Armię Krajową. Największa konspiracyjna struktura zbrojna w okresie II wojny światowej, powstała 14 lutego 1942 roku. Z tej okazji w Kielcach odbyły się uroczystości patriotyczne na skwerze im. Stefana Żeromskiego. Przy pomniku Armii Krajowej złożono wiązanki kwiatów i zapalono znicze, odczytano apel pamięci, była również salwa honorowa.
W uroczystościach rocznicowych wziął udział między innymi 97-letni major Bogdan Eubich, który podkreśla, że jest kombatantem, Szarych Szeregów, ZWZ i AK.
– W każdej z tych organizacji starałem się walczyć z okupantem najlepiej jak potrafiłem. Obecnie cieszę się, że udało mi się dożyć tak sędziwego wieku, a ludzie doceniają to, że miałem swój mały wkład w odzyskanie niepodległości – dodaje.
Robert Piwko, naczelnik kieleckiej delegatury Instytutu Pamięci Narodowej ocenia, że o fenomenie Armii Krajowej świadczy powszechność i ochotniczy charakter, ponieważ był to największy konspiracyjny ruch w okupowanej przez Niemców Europie.
– O fenomenie AK świadczy również bogactwo i wielopłaszczyznowość, akcji realizowanych przez Armią Krajową, od tych najbardziej znanych akcji bojowych, m.in. akcja Burza, czy Powstanie Warszawskie. Znamy skalę i zaangażowanie tych ponad 350 tysięcy żołnierzy realizujących zarówno akcje wywiadowcze, sabotażowe, dywersyjne, po działania szkoleniowe i często zapominana ofiarność wojskowej służby kobiet – dodaje.
Zdaniem Roberta Piwki, Armia Krajowa ma dziś również znaczenie symboliczne w zakresie kształtowania patriotyzmu i miłości do ojczyzny.
– Była to największa armia ochotnicza. Do AK wstępowali przedstawiciele różnorodnych środowisk, również osoby o różnych poglądach od lewicowych po konserwatywne i prawicowe – dodaje.
W uroczystościach przed pomnikiem Armii Krajowej wzięli udział przedstawiciele, wojska, służb mundurowych, organizacji patriotycznych i grup rekonstrukcyjnych, a także młodzież szkolna i przedstawiciele władz lokalnych.
W ramach obchodów 82. rocznicy przemianowania Związku Walki Zbrojnej w Armię Krajową poza oficjalnymi uroczystościami, Instytut Pamięci Narodowej w Kielcach przygotował wystawę plenerową poświęconą Stefanowi Roweckiemu, ps. Grot, którą do końca miesiąca będzie można oglądać na Skwerze Stefana Żeromskiego w Kielcach. Ponadto dziś (środa, 14 lutego) o godzinie 17.00 w Centrum Edukacyjnym IPN Przystanek Historia, odbędzie się projekcie filmu dokumentalnego „Armia Krajowa – armia inna niż wszystkie”
Organizatorami uroczystości rocznicowych przemianowania Związku Walki Zbrojnej na Armię Krajową są: Delegatura Instytutu Pamięci Narodowej w Kielcach i Światowy Związek Armii Krajowej Okręg Kielce wraz z Urzędem Miasta Kielce, Centrum Przygotowań do Misji Zagranicznych, Świętokrzyskim Kuratorium Oświaty oraz Świętokrzyską Komendą Wojewódzkiej Policji w Kielcach.