Mikrosieć elektroenergetyczna skonstruowana przez Politechnikę Świętokrzyską została doceniona. Rozwiązanie prezentowane przez uczelnię zdobyło wyróżnienie podczas odbywających się niedawno w Kielcach Targów ENEX.
Artur Pawelec z Laboratorium Przemysłowego Niskoemisyjnych i Odnawialnych Źródeł Energii Politechniki Świętokrzyskiej podkreśla, że mikrosieć korzysta z paneli fotowoltaicznych i wiatraków produkujących energię.
– Zwykle takie mikrosieci ograniczają się do jednego budynku, nasze rozwiązanie jest inne i to zostało docenione podczas targów – tłumaczy naukowiec.
– Jest dla nas bardzo cenne wyróżnienie, ponieważ uważamy nasze rozwiązanie za pionierskie w skali co najmniej europejskiej. Ta struktura, którą zbudowaliśmy pozwala nam na zarządzanie energią w obszarze całego kampusu Politechniki Świętokrzyskiej – dodaje.
Uczelnia do produkcji prądu wykorzystuje instalacje fotowoltaiczne i wiatraki. Pozyskana energia kierowana jest do obiektu, który najbardziej potrzebuje zasilania. Dzięki temu, w skali roku Politechnika Świętokrzyska kupuje kilkanaście procent energii elektrycznej mniej, niż w przypadku gdyby nie miała własnych źródeł. Oszczędności sięgają setek tysięcy złotych.
Politechnika może też magazynować wyprodukowaną energię. Artur Pawelec tłumaczy, że mobilnymi magazynami są samochody zasilane elektrycznie.
– W strukturze kampusu mamy w tej chwili 12 stacji ładowania samochodów. Natomiast borykamy się z uwarunkowaniami prawnymi, które sprawiają nam trudność w udostępnieniu tych stacji mieszkańcom miasta – informuje Artur Pawelec.
Problem wynika z tego, że Politechnika Świętokrzyska kupuje energię elektryczną po preferencyjnych cenach. Uczelnia obawia się, że gdyby sprzedawała ją komercyjnie na stacjach ładowania, utraciłaby zniżki. W tej chwili poszukiwane jest rozwiązanie, które umożliwiłoby udostępnienie stacji ładowania mieszkańcom.