Aż u ponad 99 proc. kobiet po leczeniu raka piersi, które wzięły udział w programie realizowanym przez Świętokrzyskie Centrum Onkologii – zmniejszyło się ryzyko wystąpienia obrzęku limfatycznego. Projekt realizowany był przez ostatnie trzy lata, a udział w nim wzięło prawie tysiąc pacjentek z naszego regionu.
Jak wyjaśnia dr Anna Opuchlik, kierownik Zakładu Rehabilitacji ŚCO i autorka programu, obrzęk limfatyczny jest późnym następstwem leczenia onkologicznego. Szacuje się, że dotyka nawet od 30 do 50 proc. pacjentek po leczeniu raka piersi.
– Obrzęk limfatyczny jest to niekorzystne następstwo leczenia onkologicznego, które może dotyczyć pacjentek po leczeniu np. raka piersi. Występuje w rejonie kończyny górnej, szczególnie u pacjentek, które miały przeprowadzany zabieg polegający na usunięciu wszystkich węzłów dołu pachowego. Te pacjentki są na pewno w grupie ryzyka wystąpienia obrzęku limfatycznego w obrębie kończyny górnej – wyjaśnia dr Anna Opuchlik. Pacjentkami w grupie ryzyka są również kobiety po usunięciu węzła wartowniczego z połączoną później radioterapią dołu pachowego.
Anna Opuchlik dodaje, że obrzęk limfatyczny polega na gromadzeniu się chłonki w przestrzeniach międzykomórkowych, co powoduje wzrost obwodu kończyny po stronie operowanej piersi. Nieleczony staje się chorobą przewlekłą, pogarszając sprawność fizyczną chorej, a nawet prowadząc do inwalidztwa.
– W ramach programu udzielaliśmy wsparcia zarówno ze strony fizjoterapeutów, psychologów, jak i dietetyków. Było to więc bardzo kompleksowe postępowanie, by zredukować ryzyko wystąpienia obrzęku chłonnego. Program realizowaliśmy także po to, by udzielić wsparcia praktycznego ze strony tych wszystkich specjalistów i objąć opieką te chore, które wymagały tego we wczesnym okresie leczenia – dodała dr Anna Opuchlik.
Program realizowany był przez Świętokrzyskie Centrum Onkologii oraz ośrodki partnerskie, tj. Wojewódzkie Wielospecjalistyczne Centrum Onkologii i Traumatologii w Łodzi, Narodowy Instytut Onkologii – PIB w Warszawie, Uniwersyteckie Centrum Kliniczne w Gdańsku, Wielkopolskie Centrum Onkologii w Poznaniu oraz Białostockie Centrum Onkologii. W sumie skorzystało z niego ponad 3,5 tys. kobiet.
Pomimo zakończenia programu, nadal działa strona internetowa pol.onkol.kielce.pl z filmami instruktażowymi. Można z niej pobrać również poradnik.