Przedstawiciele organizacji pozarządowych, prawnicy oraz radni z klubu Prawa i Sprawiedliwości apelują do władz miasta o przedłużenie terminu składania wniosków do konsultacji związanych z opracowaniem planu ogólnego dla Kielc.
Kielce jako pierwsze miasto w Polsce przystąpiło do prac nad tym dokumentem. Przypomnijmy, że na początku lutego urząd miasta rozpoczął zbieranie wniosków w tej sprawie. Przygotowanie dokumentu jest związane z nowelizacją ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym. Powstanie całkiem nowy, strategiczny akt planowania przestrzennego dla całego miasta. Na jego podstawie wydawane będą m. in. decyzje takie jak: warunki zabudowy i pozwolenia na budowę. Miejscowe plany zagospodarowania przestrzennego oraz decyzje o warunkach zabudowy będą musiały być z nim zgodne.
Marcin Stępniewski, szef klubu Prawa i Sprawiedliwości w kieleckiej radzie miasta wyjaśnia, że interwencja radnych jest związana z licznymi głosami mieszkańców Kielc. Konsultacje społeczne mają potrwać do końca lutego. Zdaniem radnych oraz wspierających ich aktywistów termin jest za krótki. Propozycja radnych z klubu PiS zakłada przedłużenie czasu na składanie uwag do końca marca.
– Od kilku dni zgłaszają się do nas mieszkańcy miasta, którzy informują, że nie wiedzą jak składać wnioski. Pojawiają się również głosy mówiące o tym, że wypełnienie dokumentów dołączonych do konsultacji jest problematyczne dla niektórych osób. Chcemy by informacja o pracach nad planem ogólnym dotarła do jak największej liczby mieszkańców, a także aby mieszkańcy miasta mogli liczyć na wsparcie ekspertów, którzy są razem z nami. Planujemy organizowanie spotkań w tej sprawie na terenie całych Kielc. Wspólnie powinniśmy tworzyć miasto, które będzie spełniać oczekiwania kielczan, a nie tylko urzędników – mówi.
Radny Zdzisław Łakomiec, przewodniczący komisji ładu przestrzennego i gospodarki nieruchomościami wskazuje, że przedłużenie terminu zakończenia konsultacji społecznych pozwoli na zebranie jak największej liczby wniosków i uwag kielczan.
– Chodzi o głosy przesyłane wyłączenie przez właścicieli poszczególnych nieruchomości, ale ogólnie o spostrzeżenia mieszkańców Kielc. Wydłużenie tego terminu jest istotne z punktu widzenia kielczan. Pamiętajmy, że składanie wniosków ma na celu określenie przyszłych funkcji i przeznaczenia danego obszaru czy nieruchomości na terenie miasta. Dlatego zebranie jak największej liczby uwag jest tak ważne – zauważa.
Radny Piotr Kisiel przypomina, że samorządy mogą uchwalać plany ogólne do stycznia 2025 roku.
– Ten miesiąc być może jest okresem niezbyt długim, ale pozwala, że więcej osób dowie się, że taki dokument powstaje. Jest to bardzo istotne. Jest to dokument planistyczny, który wyznacza kierunki rozwoju miasta pod względem urbanistycznym. W którym miejscu, co i jak budować? Gdzie powinien występować bardziej, a gdzie mniej zurbanizowany obszar? Gdzie lokować tereny zielone? To jest sedno tego dokumentu, a kielczanie powinni brać czynny udział w jego tworzeniu – podkreśla.
Towarzyszący kieleckim radnym adwokaci, radcy prawni oraz przedstawiciele organizacji pozarządowych wskazali, że termin wyznaczony przez władze miasta jest okresem minimalnym, a zarazem zbyt krótkim. Przez co wielu kielczan nawet nie wie o tym, że takie konsultacje są prowadzone.
– Niewątpliwie wydaje się, że jest to okres zbyt krótki jak na rangę aktu, którego konsultacje dotyczą. W związku z tym, jak najbardziej zgodne z prawem możliwe jest wydłużenie tego terminu. Wydaje się, że ratusz określi taki przedział czasowy celowo po to by informacja o pracach nad tym dokumentem dotarła do jak najwęższego grona mieszkańców – stwierdza adwokat Anna Jaworska-Dąbrowska.
Bożena Szczypiór, wiceprezydent Kielc w rozmowie z Radiem Kielce poinformowała, że przedstawiony przez radnych wniosek zostanie dokładnie przeanalizowany. Zastrzega przy tym, że na razie trudno jednoznacznie stwierdzić czy uda się uwzględnić zgłoszone uwagi. Zastępca Bogdana Wenty przypomina, że zgodnie z ustawą, prace nad planem dla Kielc powinny potrwać do końca 2025 roku. Przyznaje jednak, że ze strony niektórych samorządowców pojawiają się głosy mówiące o potrzebie przesunięcia terminu do końca 2026 roku. Przykładowo działania w tej sprawie podjął już prezydent Lublina.
Radni z klubu PiS oraz aktywiści dodali, że osoby poszukujące informacji lub potrzebujące pomocy związanej ze składaniem wniosku w konsultacjach mogą się z nim kontaktować przez facebook’ową grupę „Plan ogólny dla miasta Kielc” lub mailowo ze Świętokrzyskim Stowarzyszeniem Inicjatyw Społecznych im. Stanisława Staszica pod adresem: kontakt@staszicowskie.pl