Od czwartku (15 lutego) można się rozliczać za ubiegły rok z wykorzystaniem wstępnie wypełnionych formularzy, które są dostępne w usłudze Twój e-PIT.
W tym roku po raz pierwszy z tego rozwiązania będą mogły skorzystać osoby prowadzące działalność gospodarczą.
Najbardziej popularne formularze: PIT 37 i PIT 38 nie wymagają działania ze strony podatnika – mówiła na antenie Radia Kielce Anna Jasnosz, rzecznik prasowy Izby Administracji Skarbowej w Kielcach.
– Nawet jeżeli podatnik nie zaloguje się do usługi i ich nie zaakceptuje, to w nocy 30 kwietnia one zostaną automatycznie zaakceptowane i przesłane do odpowiedniego Urzędu Skarbowego. Jest to bardzo wygodne. Ta grupa podatników nie musi się martwić, że nie dotrzyma terminu, albo pamiętać o dopełnieniu tego obowiązku – mówi rzecznik.
Warto jednak zalogować się i sprawdzić swoje rozliczenie. W ten sposób możemy np. zmienić organizację pożytku publicznego, na którą chcemy przekazać w tym roku część swojego podatku, dodać ulgi i sprawdzić, czy nie mamy dopłaty do podatku. Anna Jasnosz wyjaśnia, że do usługi Twój e-PIT można zalogować się na kilka sposobów.
– Pierwszy sposób, to logowanie danymi podatkowymi. Wtedy mamy dostęp tylko do naszego rozliczenia podatkowego, PIT-u przygotowanego przez Krajową Administrację Skarbową. My zachęcamy do logowania się z domeny login.gov.pl. Możemy tu zalogować się poprzez bankowość elektroniczną, profilem zaufanym, ebankowością, a także aplikacją mObywatel. W każdym przypadku kreatory będą nas prowadzić krok po kroku i pokazywać, jakie dane mamy wpisać, by zalogować się do usługi – wyjaśnia.
Także emeryci i renciści mają przygotowane zeznanie podatkowe w usłudze Twój e-PIT. Nadal funkcjonuje kwota wolna od podatku do 30 tys. złotych. Osoby, które nie przekraczają tej kwoty – nie płacą podatku, a co za tym idzie, nie mogą odpisać 1,5% na organizację pożytku publicznego.
Natomiast obowiązkowo muszą się zalogować w usłudze Twój e-PIT osoby rozliczające się przez PIT 28, PIT 36 i PIT 36L. Anna Jasnosz wyjaśnia, że niektóre informacje posiadają w tych przypadkach jedynie podatnicy i muszą te dane uzupełnić.
– Oczywiście, KAS skonstruowało formularz tak, by podatnik został przez to poprowadzony krok po kroku. Podatnik musi jednak zaakceptować osobiście formularz i przesłać do Urzędu Skarbowego – podkreśla.
Czas na logowanie do usługi Twój e-PIT oraz zatwierdzenie lub korektę zeznania podatkowego mamy do 30 kwietnia. W ubiegłym roku elektronicznie rozliczyło się aż 93% podatników w Świętokrzyskiem.