W gminie Radoszyce władze chcą utworzyć baseny geotermalne, na wzór Kazimierzy Wielkiej. To jednak nie wszystko. Planują także doprowadzić ciepło geotermalne do domów w zasięgu trzech kilometrów.
Burmistrz Michał Pękala informuje, że odwiert geotermalny zostanie wykonany przy zalewie Antoniów. Gmina czeka na podpisanie umowy z Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, który zagwarantuje finansowanie przedsięwzięcia. Wkrótce zostanie także ogłoszony przetarg wykonanie odwiertu.
W międzyczasie, przedstawiciele gminy Radoszyce odwiedzili Kazimierzę Wielką, gdzie w grudniu otwarto baseny siarczkowe. Podobny obiekt burmistrz chce utworzyć właśnie w Radoszycach.
– Mieliśmy rewizytę z sołtysami i radnymi. Zobaczyliśmy piękny basen i chcielibyśmy podobny wybudować u nas – zapowiada.
Oprócz basenów, zaplanowano wykorzystanie ciepła z głębi ziemi do ogrzewania domów.
– W Kazimierzy Wielkiej odwiert miał głębokość 750 metrów. U nas będzie to dwa razy tyle, więc liczymy, że woda będzie miała temperaturę 40 stopni Celsjusza – dodaje burmistrz.
To niejedyna gmina, która planuje odwierty geotermalne. Podobna inwestycja jest planowana m.in. w gminie Smyków. Wójt Jarosław Pawelec mówi, że firma wykonała odwiert o głębokości 1,3 tys. metrów naprzeciwko zalewu w Sielpi. Okazało się, że warstwy ziemi zawierające ciepłe złoża są niżej niż zakładano. Dlatego władze gminy zdecydowały się na pogłębienie odwiertu na własny koszt.
– Pogłębimy odwiert o 180 metrów. Mamy już dokumentację zaakceptowaną przez urząd marszałkowski, czekamy jeszcze na akceptację robót górniczych i w przyszłym tygodniu firma będzie mogła wznowić prace. Koszt brutto to około 1 mln zł – informuje. Wójt zapowiada, że jeżeli uda się dotrzeć do ciepłych źródeł, to zaproponuje inwestorom wybudowanie nad Sielpią kompleksu basenów termalnych. W przyszłości może to stać się ważnym elementem rozwój gminy.
Najgłębszy odwiert zaplanowano w Końskich. Ma przekroczyć 2,1 tys. metrów. Burmistrz Krzysztof Obratański mówi, że ciepła woda ma zapewnić ogrzewanie miejskie.
– Przymierzamy się do wykonania odwiertu, który byłby na tyle blisko instalacji ciepłowniczych, że z powodzeniem włączylibyśmy go do systemu ciepłowniczego miasta. Odwiert zostanie wykonany na placu magazynowym Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej – dodaje Krzysztof Obratański. Gmina czeka na podpisanie umowy z Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej na finansowanie odwiertu, wtedy będzie mogła ogłosić przetarg.
Geotermia ma zwiększyć także turystyczne walory Łopuszna. Burmistrz Irena Marcisz mówi, że miasto pozyskało, jako jedno z 30 w Polsce, z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej 14 mln zł dofinansowania na budowę odwiertów geotermalnych na potrzeby mieszkańców i turystów.
– Dokonamy odwiertu i wydobędziemy wodę z ziemi o temperaturze ponad 50 stopni Celsjusza. To jest nowa, świetlana przyszłość dla miasta Łopuszna, dla jego mieszkańców – przyznała Irena Marcisz.
W Łopusznie realizację odwiertów zaplanowano także na ten rok.