Pod koniec lutego będzie można zwiedzać Muzeum Historii Klubu, poświęcone kieleckim piłkarzom ręcznym, którzy od 1965 roku dostarczają wielu sportowych emocji. W Hali Legionów prezentowane będą liczne pamiątki, które przekazali również sami działacze i kibice kieleckiego szczypiorniaka.
– Zbiórka była prowadzona od października. Udało nam się pozyskać prawie 600 eksponatów. Mamy np. gwizdek trenera Edwarda Strząbały czy pierwszy trenerski kontrakt podpisany w 1965 roku, a więc w momencie powstania klubu. Są również liczne notatki naszych szkoleniowców, koszulki meczowe, medale i puchary, a także bilet na pierwszy mecz z THW Kiel z 1998 roku – informuje koordynatorka projektu muzeum z ramienia KS Iskra Anna Benicewicz-Mizaga.
– Nie można zapomnieć również o jednej z pierwszych piłek do szczypiorniaka, która pojawiła się w naszym klubie w 1965 roku – przypomina menadżer do spraw komunikacji w KS Iskra Kielce Marcin Batóg.
Gabloty są umieszczone pod trybunami w obydwu korytarzach prowadzących do szatni, a także na parterze.
– Chcemy zachęcić kielczan do poznania historii naszego klubu, a przy okazji również miasta. Podczas przygotowywania muzeum uświadomiłem sobie, że jest to „kawał” historii Kielc. Najlepiej kojarzymy sukcesy naszego zespołu z ostatnich 15-20 lat. Natomiast te wcześniejsze już pomału zacierają się w pamięci, dlatego chcemy je przypomnieć kibicom, a przy okazji pokazać również początki budowania klubu – powiedział Marcin Batóg.
Otwarcie Muzeum Historii Klubu dla zaproszonych gości odbędzie się 28 lutego. Natomiast kibice po raz pierwszy będą mogli obejrzeć klubowe pamiątki dzień później podczas meczu Ligi Mistrzów z norweskim Kolstad w Hali Legionów.
Kieleccy piłkarzy ręczni, występując pod różnymi nazwami, zdobyli dotychczas 29 medali mistrzostw Polski, w tym 20 z tego najcenniejszego kruszcu, 17 Pucharów Polski oraz pięć medali Ligi Mistrzów, którą wygrali w 2016 roku.