Podbijanie kolejnych ziem ma swoje negatywne strony. Jakie? O tym pisze Wincenty Kadłubek w kolejnej części księgi drugiej „Kroniki dziejów Polski”. Emisja na antenie Radia Kielce kolejnego odcinka „Kroniki” mistrza Wincentego, w interpretacji Andrzeja Pieczyńskiego – we wtorek (20 lutego) o godz. 20:50.
Znowu, za sprawą Wincentego Kadłubka przyglądamy się rządom Bolesława Szczodrego. Kronikarzowi zawdzięczamy literacką wizję czynów i dokonań tego wojowniczego i odważnego władcy, który angażował się w sprawy Rusinów, Węgrów, Czechów i Pomorzan.
Jak mówi prof. Beata Wojciechowska, mediewistka z Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach, w 1069 roku Bolesław Szczodry osadził na kijowskim tronie wielkoksiążęcym Izjasława, męża swojej ciotki Gertrudy.
– Anegdota o potrząsaniu brodą Izjasława miała pokazywać wyższość i potęgę Bolesława. Dbając o dobre stosunki z Rusią, Szczodry umacniał także relacje z Węgrami, konsekwentnie wspierając antyniemieckich pretendentów do tronu. Nie popierał wspomnianego przez Wincentego Kadłubka króla Salomona, którego żoną była siostra króla niemieckiego, Henryka IV. Interweniował natomiast w sprawie przejęcia tronu przez Władysława II Świętego w 1077 roku – wyjaśnia.
Prof. Beata Wojciechowska zauważa, że Bolesław Szczodry w swojej polityce starał się także osłabiać Czechów, wiernych sprzymierzeńców Niemiec.
– Warto dodać, że w 1076 roku Bolesław został koronowany, co było wyrazem uznania pełnej niezawisłości Polski od Niemiec – podkreśla.
Wieloletnie działania wojenne odbijały się jednak niekorzystanie na sytuacji wewnętrznej kraju. Jak? Odpowiedź w kolejnym odcinku.
„Kronikę dziejów Polski” Wincentego Kadłubka w interpretacji Andrzeja Pieczyńskiego z komentarzem naukowym prof. Beaty Wojciechowskiej można usłyszeć na antenie Radia Kielce w każdy wtorek, o godz. 20.50. Wszystkie dotychczasowe odcinki, w formie podcastu są dostępne na stronie: wielkaliteratura.online.