Profesor Waldemar Brola otrzymał nagrodę Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego za znaczące osiągnięcia w dziedzinie działalności naukowej. Podczas Gali Nauki Polskiej nagrodę odebrał rektor kieleckiej uczelni.
Profesor Waldemar Brola jest lekarzem, kieruje Oddziałem Neurologicznym z pododdziałem udarowym w szpitalu specjalistycznym w Końskich. Jak mówi, nie spodziewał się, że jego praca zostanie doceniona przez ministra.
– To dla mnie jest prawdziwy zaszczyt i powód do radości. Nie spodziewałem się tego pracując w niewielkim ośrodku akademickim, w niedużym szpitalu. Niemniej jednak zostało to docenione, co jest dla mnie ważne, ale jest to też sukces uczelni, która umożliwiła mi zaistnienie w środowisku akademickim – tłumaczy naukowiec.
Profesor Waldemar Brola w swoich badaniach naukowych skupia się na udarach mózgu, ale przede wszystkim na stwardnieniu rozsianym. Wspólnie z zespołem zebrał dane dotyczące kilkunastu tysięcy pacjentów zmagających się z tą chorobą.
– Dzięki temu mogliśmy opisać wiele rzeczy dotyczących między innymi dziecięcego stwardnienia rozsianego, różnych aspektów jakości życia pacjentów. Badaliśmy także sytuację związaną z epidemią COVID i analizowaliśmy różne aspekty większej częstości zachorowań i przebiegu COVID u pacjentów ze stwardnieniem rozsianym – tłumaczy profesor Waldemar Brola.
Badania, które prowadzi naukowiec z UJK dotyczą też późnych następstw COVID.
– Ciągle uczymy się o efektach pandemii na przykład, jak zakażenie wirusem wpływa na rozwój zaburzeń pamięci, ale też badamy występowanie u niektórych pacjentów tak zwanej mgły mózgowej – opowiada profesor Waldemar Brola.