Rośnie liczba mieszkańców województwa świętokrzyskiego, którzy korzystają z poradni zdrowia psychicznego. W ubiegłym roku niemal 41 tys. osób uzyskało wsparcie, podczas gdy w 2021 roku takich osób było niespełna 37,5 tys.
Aleksandra Olawska-Szymańska, wojewódzki konsultant w dziedzinie psychiatrii dzieci i młodzieży, a zarazem kierownik oddziału psychiatrycznego dla dzieci i młodzieży w Świętokrzyskim Centrum Psychiatrii w Morawicy informuje, że objawów depresji jest wiele.
– To przede wszystkim obniżenie nastroju, smutek, przygnębienie, apatia, ale też drażliwość, spadek zainteresowań, trudności ze spaniem lub nadmierna senność. Objawami depresji są też spadek apetytu, pojawienie się myśli rezygnacyjnych, myśli samobójczych, czy wręcz prób samobójczych. To są objawy, które absolutnie powinny zaniepokoić drugą osobę – wylicza Aleksandra Olawska-Szymańska.
Z okazji przypadającego w piątek (23 lutego) Ogólnopolskiego Dnia Walki z Depresją świętokrzyski oddział Narodowego Funduszu Zdrowia wraz ze Świętokrzyskim Centrum Psychiatrii w Morawicy zorganizował w środę (21 lutego) bezpłatne porady specjalistów. Skorzystał z nich m.in. pan Józef.
– Od jakiegoś czasu mam problemy z żoną. Podejrzewam, że cierpi na jakąś chorobę psychiczną, dlatego przyszedłem tu dzisiaj z nią, by się poradzić specjalistów. Doradzili mi, jak mam z żoną postępować – dodał pan Józef.
Jak wynika z danych świętokrzyskiego oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia, coraz więcej mieszkańców naszego regionu korzysta również z poradni psychologicznych. W 2021 roku pomoc pracujących tam specjalistów uzyskało prawie 1,7 tys. osób, podczas gdy w ubiegłym roku już 200 osób więcej.