Do każdej szkoły średniej w naszym województwie mogą przyjechać wirtualne strzelnice. W ramach Ogólnopolskiego Programu Upowszechniania Strzelectwa, 200 takich mobilnych jednostek kupił Akademicki Związek Sportowy, który jest operatorem programu.
Katarzyna Nowacka, świętokrzyski wicekurator oświaty mówi, że program przygotowany przez Ministerstwo Sportu i Turystyki jest kolejnym elementem strategii, której celem jest zwiększenie wiedzy młodzieży na temat broni palnej.
Koordynatorem programu upowszechniania strzelectwa z ramienia Akademickiego Związku Sportowego jest Piotr Żebrowski. Jak mówi, wirtualne strzelnice już jeżdżą po Polsce i po województwie świętokrzyskim szkoląc młodzież, ale AZS ciągle czeka na zgłoszenia chętnych placówek oświatowych.
– Zajęcia w wirtualnej strzelnicy trwają 3 godziny, z czego pierwsza poświęcona jest teorii, czyli między innymi zasadom posługiwania się bronią palną i zasadom bezpieczeństwa obowiązujących na strzelnicy – tłumaczy.
– Następnie 2 godziny to są zajęcia typowo praktyczne. Uczniowie mają do dyspozycji 2 rodzaje broni, broń krótką i długą i strzelają do celów statycznych, czyli do tarczy. Program oferuje również strzelanie do celów ruchomych, na przykład wahadeł – dodaje Piotr Żebrowski.
Niewielka liczba szkół w naszym województwie dysponuje swoimi strzelnicami. W sumie jest ich 40, z czego połowa to strzelnice wirtualne. Najwięcej strzelnic – 4 – jest w powiecie kieleckim, natomiast w samych Kielcach działają 2.
Nauczycieli prowadzących zajęcia ze strzelectwa postanowiło wesprzeć Świętokrzyskie Centrum Doskonalenia Nauczycieli w Kielcach. Zajęcia prowadzone są w wirtualnej strzelnicy, którą niedawno uruchomiono w ośrodku w Wólce Milanowskiej. Dariusz Seweryn, konsultant ŚCDN mówi, że oprócz nauczycieli w kursach uczestniczą uczniowie. Jak przyznaje, repliki broni używane podczas wirtualnego strzelania różnią się nieco od prawdziwej broni palnej, ale zostały tak zaprojektowane, by symulować odrzut oraz hałas pojawiający się przy wystrzałach.
– Na pewno zapoznanie się z tymi replikami i z techniką strzelania poprawia umiejętności i likwiduje pierwszy stres przy kontakcie z bronią palną. Jeżeli przedstawi się zasady i się ich pilnuje, to poprawia się też bezpieczeństwo. A to jest kluczowe – podkreśla Dariusz Seweryn.
Program upowszechniania strzelectwa na lata 2023-2025 ma za zadanie przeszkolić uczniów trzecich i czwartych klas liceów i szkół zawodowych. W sumie Akademicki Związek Sportowy chce przekazać wiedzę na temat strzelania milionowi młodych ludzi.