Członkowie Stowarzyszenia Polska 2050 chcą nowelizacji przepisów ustawy o samorządzie gminnym, dotyczących budżetów obywatelskich.
W ich opinii – wprowadzenie ustawowego obowiązku organizowania oraz finansowania takiej inicjatywy przez samorządy w całym kraju przyczyni się do realizacji inwestycji, które wpłyną na poprawę jakości życia lokalnych społeczności w gminach wiejskich i miastach powiatowych.
Grażyna Adydan podkreśla, że projekt zmian jest już gotowy. Aktualnie trwa zbieranie podpisów pod inicjatywą ustawodawczą „Budżet obywatelski w każdym mieście”.
– Chodzi o to, by każda gmina miała obowiązek zagwarantowania pieniędzy na budżety partycypacyjne. Pamiętajmy, że są one świadectwem włączania się obywateli w rządzenie miastem, województwem, czyli po prostu swoją okolicą. Chcemy, by każdy samorząd na swoim szczeblu zabezpieczył pieniądze na ten cel. Obywatele z pewnością będą chętnie włączać się w takie inicjatywy. Pomysłów nie brakuje, jednak głównym ograniczeniem są nadal pieniądze. Ustawa ma je zagwarantować. Oczywiście na miarę możliwości finansowych każdego samorządu – stwierdza.
Działacze stowarzyszenia wskazują, że obecnie w regionie świętokrzyskim funkcjonuje 13 miast powiatowych. Jednak spora część z nich nie ma własnego budżetu obywatelskiego. Są to m.in.: Jędrzejów, Staszów, Włoszczowa czy Kazimierza Wielka. Radzisława Kwiatek dodaje, że pisemne zapytania w sprawie powołania budżetów obywatelskich zostaną w najbliższych dniach rozesłane do wszystkich wójtów i burmistrzów w województwie świętokrzyskim.
– Dziś składam na piśmie zapytanie do burmistrza Jędrzejowa, czy w bieżącym roku planuje powołanie budżetu obywatelskiego? Jednocześnie powołany został komitet inicjatywy uchwałodawczej. Rozpoczynamy akcję zbierania podpisów za powołaniem takiego budżetu. Liczba głosów pod inicjatywą zależy od wielkości miejscowości. Do 5 tys. mieszkańców potrzebne są podpisy co najmniej 100 osób. W miejscowościach do 20 tys. co najmniej 200, a powyżej 20 tys. co najmniej 300 osób – tłumaczy.
– Liczymy, że na najbliższej sesji radni oraz włodarz Jędrzejowa, zainspirowani naszą inicjatywą, popartą przez mieszkańców, przegłosują przyjęcie budżetu obywatelskiego. W przypadku braku poparcia proobywatelskiej uchwały ze strony rady miasta i burmistrza rozpoczniemy zbiórkę podpisów pod wnioskiem o referendum lokalne w tej sprawie – mówi członkini stowarzyszania.
Członkowie Stowarzyszenia Polska 2050 zapowiadają, że kolejnym krokiem po zebraniu 1 tys. podpisów pod inicjatywą ustawodawczą „Budżet obywatelski w każdym mieście” będzie złożenie projektu zmian w ustawie o samorządzie gminnym do marszałka Sejmu. Konferencja na ten temat ma odbyć się w niższej izbie parlamentu na początku marca tego roku.