Apiterapia i warsztaty zielarskie w specjalnym wagonie kolejki wąskotorowej – to nowości, jakie szykuje Ośrodek Edukacji Przyrodniczej w Umianowicach dla zwiedzających w najbliższym sezonie.
Domek przeznaczony do apiterapii, czyli terapii opartej na przebywaniu w towarzystwie pszczół już stoi w Umianowicach.
– To część naszych działań edukacyjnych, które pokazują, jak ważne są owady zapylające – mówi Tomasz Hałatkiewicz, dyrektor Zespołu Świętokrzyskich i Nadnidziańskich Parków Krajobrazowych.
Chodzi nie tylko o pszczoły, lecz także wiele innych gatunków dzikich zapylaczy, które odgrywają ważną rolę w środowisku, ale też między innymi w rolnictwie. To niestety grupa coraz bardziej zagrożona.
Domek do apiterapii jest drewniany, z wyglądu przypomina saunę. W środku znajdują się dwie ławy, na których można usiąść bądź się położyć. Pszczoły są ulokowane w specjalnych, dobrze zabezpieczonych ulach-szufladach, więc nie stwarzają żadnego zagrożenia dla osób przebywających w domku. Tomasz Hałatkiewicz zapewnia, że apiterapia to przede wszystkim relaks.
– Chodzi o to, by się nawdychać zapachów z miodu, wosku, posłuchać brzęczących pszczół, co doskonale wycisza i uspokaja. W dzisiejszych czasach brakuje nam chwili, by prawdziwie odpocząć. Leżenie przed telewizorem to nie jest relaks, do tego potrzebny jest kontakt z naturą – podkreśla.
Seans potrwa około pół godziny.
W Umianowicach poszerzona zostanie także oferta warsztatowa. Zajęcia mają pokazywać, jak ważną rolę odgrywa bioróżnorodność w przyrodzie.
– Wyremontowaliśmy dwa wagony kolejki wąskotorowej. Jeden jest zaaranżowany jak stara, zabytkowa apteka zielarska, drugi wagon jest edukacyjny. Stoją one na torze w Umianowicach. Będziemy w nich prowadzić warsztaty zielarskie i mówić o dobroczynnym działaniu na zdrowie poszczególnych gatunków roślin – zapowiada Tomasz Hałatkiewicz.
Podczas spaceru terenowego uczestnicy warsztatów będą poznawać właściwości roślin, a następnie w wagonach testować je w postaci herbacianych naparów. Oferta ta będzie nie tylko przeznaczona dla dzieci i młodzieży, lecz także dla seniorów zainteresowanych taką formą edukacji.
Nowe atrakcje i oferta edukacyjna mają być udostępnione zwiedzającym wiosną.