Ponad 600 eksponatów będzie można oglądać w Muzeum Historii Klubu Iskry Kielce. To pierwsza wystawa poświęcona szczypiorniakowi w Polsce.
Anna Benicewicz-Miazga, która z ramienia klubu koordynuje tworzenie muzeum informuje, że najcenniejszym eksponatem jest dokument potwierdzający, że klub został założony 1 września 1965 roku.
– Eksponaty są różne. Na wystawie będzie można obejrzeć koszulki zawodników, szaliki, medale, osobiste pamiątki szczypiornistów, nagrody, legitymacje. Będą też różnego rodzaju kontrakty, umowy, pisma, znaczki, proporczyki, foldery, czy bilety – wymienia Anna Benicewicz-Miazga.
Na ekspozycji można również zobaczyć kontrakt pierwszego trenera Wacława Mozera, gwizdek legendarnego szkoleniowca Edwarda Strząbały i piłkę, którą grano w klubie w latach 60. ubiegłego wieku. Oprócz tego będą: trofea i puchary, w tym najcenniejszy w historii klubu, czyli puchar za zwycięstwo EHF Ligii Mistrzów w 2016 roku. Jak dodaje Anna Benicewicz-Miazga, muzeum sukcesywnie będzie się wzbogacało o kolejne przedmioty.
– Muzeum to pięć dużych przeszklonych witryn. Będą jeszcze trzy stojące gabloty. Natomiast na parterze na ścianie będą zawieszone gwiazdki ze stali, które będą podpisane nazwiskami największych trenerów, zawodników i działaczy, którzy przyczynili się do sukcesu klubu przez te kilkadziesiąt lat – mówi Anna Benicewicz-Miazga.
W przyszłości muzeum planuje udostępnić miejsce, gdzie zwiedzający będą mogli przyłożyć swoje dłonie do odlanych rąk zasłużonych zawodników. Placówka cały czas zbiera eksponaty i apeluje o ich przekazywanie. Muzeum Historii Klubu Iskry Kielce znajduje się w korytarzach pod trybunami Hali Legionów w Kielcach.
Uroczysty wernisaż z udziałem darczyńców oraz władz klubu odbędzie się w środę (28 lutego) o godz. 17.30. Natomiast dzień później, podczas ostatniego meczu fazy grupowej EHF Ligi Mistrzów Industrii Kielce z Kolstad Handball po raz pierwszy będą mogli podziwiać je kibice.
Muzeum będzie można zwiedzać od wtorku do piątku w godzinach 10-16. Wystawa dla zwiedzających jest w tym czasie bezpłatna. Natomiast w dni meczowe wejście do Hali Legionów będzie możliwe tylko dla posiadaczy biletów i karnetów, dlatego zwiedzanie muzeum nie będzie wówczas możliwe.