Dzisiaj (niedziela 25 lutego) o godz. 18 zaprezentujemy znakomity materiał muzyczny – premierę płyty Marii Pomianowskiej grającej na suce biłgorajskiej i Oktetu Wokalnego Simultaneo pod dyr. Karola Kisiela – ,,Nowe oblicza tradycji’’.
Maria Pomianowska to wirtuozka instrumentów etnicznych, kompozytorka, menedżerka, podróżniczka, pedagożka i niestrudzona poszukiwaczka muzycznych skarbów z przeszłości i teraźniejszości. Na zbudowanej przez lutnika Andrzeja Kuczkowskiego i etnomuzykolożkę Ewę Dahlig-Turek replice suki biłgorajskiej gra już ponad trzydzieści lat. Samodzielnie stworzyła praktykę wykonawczą (technikę grę, repertuar i styl). Oto co mówi o swojej przygodzie życia.
Suka biłgorajska to instrument znany do niedawna jedynie z historycznych przekazów i akwareli namalowanej pod koniec XIX w. przez Wojciecha Gersona. To jedna z odmian fideli – prostych (choć nie prymitywnych) skrzypiec z terenów dzisiejszej Polski. Ludowi mistrzowie grali na nich, trzymając je pionowo na kolanie lub wieszając na ramieniu. Do naszych czasów nie zachowały się oryginalne egzemplarze suki biłgorajskiej, ale wiadomo, że był to instrument pięcio – lub czterostrunowy; grano na nim smyczkiem, a dla uzyskania pożądanej wysokości dźwięku struny na szerokim gryfie skracano poprzez odpychanie ich płytką paznokcia.
Dodajmy, że niezależnie od wspomnianych rekonstruktorów instrumentu, Zbigniew Butryn – ludowy muzyk i lutnik z Janowa Lubelskiego, w 1993 roku zbudował sukę biłgorajską na podstawie … znaczka pocztowego!
„Nowe oblicza tradycji” to, zainicjowany przez dyrygenta i szefa Oktetu Wokalnego Simultaneo – Karola Kisiela, projekt, którego celem jest ukazanie suki biłgorajskiej w otoczeniu współczesnego środowiska dźwiękowego, wykreowanego przez kompozytorów z Polski: Annę Rocławską-Musiałczyk, Serbii – Aleksandrę Vrebalov i Łotwy – Ugisa Praulinša.
Podczas emisji koncertu zaprezentujemy także obszerne fragmenty wywiadu, jaki miałam zaszczyt przeprowadzić z Marią Pomianowską.
Koncert powtórzymy na folkradio.pl, 10 marca, również o godzinie 18.