Bolesław Szczodry z dobrego stał się złym. Co wpłynęło na taką zmianę?
Odpowiedź już w kolejnej części księgi drugiej „Kroniki dziejów Polski” mistrza Wincentego Kadłubka. Emisja na antenie Radia Kielce dziś, 27 lutego, o godz. 20.50.
Przed tygodniem mistrz Wincenty opowiadał o wydarzeniach, które rozegrały się podczas wyprawy króla Bolesława na Ruś. Żony walczących rycerzy dopuściły się zdrady. We właściwy sobie sposób Kadłubek nadał tej opowieści fabularną oprawę, opierając się na antycznych pierwowzorach. Prof. Beata Wojciechowska, mediewistka z Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach wskazuje na dzieła opisujące Scytów oraz Spartan, którym długotrwałe wojny dezorganizowały życie rodzinne i prowadziły do wynaturzonych sytuacji, potępianych przez Kadłubka z punktu widzenia chrześcijańskiej moralności.
– Sekwencja wydarzeń: długotrwała nieobecność mężów – rycerzy, bunt niższych warstw, zdrada żon, przywracanie porządku przez powracające wojska wpływa na przemianę Bolesława. Z dobrego króla stał się złym, tak jak drzewo oliwkowe dziczeje, a miód zamienia się w piołun. Ludzkim charakterem rządzą silne emocje. Odnoszą się one również do króla i sprawiają, że dotychczasowe cechy władcy ulegają zwyrodnieniu – wyjaśnia.
Prof. Beata Wojciechowska tłumaczy, że król zmienił się w człowieka okrutnego, który prześladuje, ściga i skazuje na śmierć rycerzy-dezerterów, nie bacząc na przyczyny samowolnego powrotu.
– Gniew króla dotknął także niewierne kobiety, którym przykładano do piersi szczenięta, zamiast dzieci zrodzonych z nieprawego łoża – dodaje.
Okrucieństwu władcy przeciwstawił się biskup krakowski Stanisław, który zagroził Bolesławowi ruiną królestwa i klątwą. Historyk zwraca uwagę, że taka postawa biskupa spotkała się z gwałtowną reakcją króla.
– Mistrz Wincenty stwierdził, że biskup zginął bezpośrednio z ręki króla Bolesława. Przekazał także informację o okaleczeniu ciała Stanisława. Wiele elementów przekazu Kadłubka znajduje potwierdzenie w innych źródłach – zaznacza.
„Kronikę dziejów Polski” Wincentego Kadłubka w interpretacji Andrzeja Pieczyńskiego z komentarzem naukowym prof. Beaty Wojciechowskiej można usłyszeć na antenie Radia Kielce w każdy wtorek, o godz. 20.50. Wszystkie dotychczasowe odcinki, w formie podcastu są dostępne na stronie: wielkaliteratura.online.