Budowa zaplecza sanitarnego i ratunkowego, wyznaczenie kąpieliska i przygotowanie miejsc do wypoczynku, ale bez „zabetonowania” otocznia – to najważniejsze założenia planu zagospodarowania zbiornika Piachy w Starachowicach.
Zmiany byłyby możliwe dzięki pieniądzom z nowej perspektywy unijnej. To niejedyny pomysł na rozwój turystyki.
„Miejski Obszar Funkcjonalny” zakłada sześć obszarów, które mają ożywić turystykę w Starachowicach i dać mieszkańcom możliwość wypoczynku w różnych formach – mówi wiceprezydent miasta Marcin Gołębiowski.
– To utworzenie spływu kajakowego wzdłuż Kamiennej z zakupem potrzebnego sprzętu i budową infrastruktury, modernizacja zbiornika Piachy, modernizacja ośrodka harcerskiego nad Lubianką, budowa domków letniskowych – także nad Lubianką i wyznaczenie szlaków do turystyki pieszej. Początkowo w plan wpisana była także „Stacja Kultura”, czyli punkt informacji turystycznej z mapami tradycyjnymi i wirtualnymi, która miała się mieścić w budynku dworca wschodniego, ale PKP planuje wyremontować ten budynek, więc będziemy szukać innego miejsca do utworzenia takiej placówki – zapowiada.
Zalew Piachy to jedno z dwóch, obok Lubianki, miejskich kąpielisk. W okresie wakacyjnym cieszy się dużą popularnością wśród wypoczywających, ale przez cały rok spotykają się tam miłośnicy morsowania i wędkarze. Najważniejszą inwestycją przy zalewie Piachy ma być budowa nowego obiektu, który będzie służył turystom i ratownikom.
– Znajdą się tam sanitariaty, bo obecnie funkcjonujące w tym miejscu nie spełniają współczesnych wymogów. Będzie tam także hangar na łodzie, a także pomieszczenia dla ratowników WOPR-u i straży miejskiej, którzy pełnią dyżury w okresie letnim. Planujemy tam także utworzenie saunarium. Do tego powstaną nowe place zabaw i siłownia zewnętrzna. W przestrzeni publicznej pojawiło się ostatnio wiele głosów, które obawiały się nadmiernego „zabetonowania” Piachów. Uspokajam, nie ma tego w planach. Oczywiście utwardzone zostaną ciągi komunikacyjne, ale zalew ma zachować naturalny charakter. Jednocześnie pozwoli to osobom o szczególnych potrzebach, np. z niepełnosprawnościami ruchowymi, korzystać ze zbiornika, bo obecnie nie ma takiej możliwości – wyjaśnia Marcin Gołębiowski.
Miasto wnioskuje o 17 mln z dotacji unijnych na rozwój turystyki w mieście. 10 milionów ma być przeznaczonych na rewitalizację Piachów. Zagospodarowanie zbiornika ma być tematem spaceru konsultacyjnego, na który prezydent miasta zaprasza w czwartek (29 lutego) o godzinie 15.30.