Blisko 1350 rodziców lub opiekunów osób niepełnosprawnych będzie mogło skorzystać z programu „Opieka Wytchnieniowa”, finansowanego z Funduszu Solidarnościowego.
Na ten cel Świętokrzyski Urząd Wojewódzki przeznaczył 13,5 mln zł. Zadaniem takiej opieki jest odciążenie członków rodzin lub opiekunów osób niepełnosprawnych – informuje Józef Bryk, wojewoda świętokrzyski.
– Jest to program, który skierowany jest do osób opiekujących się osobą niepełnosprawną. Dzięki niemu zyskują wsparcie w codziennych czynnościach, a także mają zapewnione czasowe zastępstwo w opiece nad bliską im osobą. W tym czasie będą mogli odpocząć, zregenerować się czy załatwić niezbędne sprawy życiowe, mówi Józef Bryk.
O wsparcie mogą się ubiegać członkowie rodzin lub opiekunowie sprawujący bezpośrednią opiekę nad osobami niepełnosprawnymi w stopniu znacznym – przypomina Mariusz Pasek, zastępca dyrektora Wydziału Polityki Społecznej i Zdrowia.
– Maksymalnie w ciągu roku osobie opiekującej się przysługuje 240 godzin opieki wytchnieniowej, w tym jednorazowo 14 dni z rzędu – mówi Mariusz Pasek.
Jak przyznaje, gminy wnioskowały w sumie o 24 mln zł.
– Chcę jednak przypomnieć, że opieka wytchnieniowa jest zadaniem własnym poszczególnych samorządów. Natomiast rządowy program ma na celu wspomóc realizację tego zadania, nie zdejmując z samorządów obowiązku działań własnych – zaznacza Mariusz Pasek.
By skorzystać z usług, opiekun powinien się zgłosić do gminy lub powiatu, na terenie którego zamieszkuje.
Opiekę wytchnieniową może świadczyć osoba posiadająca niezbędne kwalifikacje w takich zawodach, jak asystent osoby niepełnosprawnej, pielęgniarka, opiekun osoby starszej, opiekun medyczny, pedagog, psycholog, terapeuta zajęciowy, czy fizjoterapeuta.