W Masłowie powstanie Centrum Historii Lotnictwa. Obiekt w kształcie skrzydła samolotu będzie miejscem, w którym mieszkańcy regionu i turyści zapoznają się z lotniczymi tradycjami Masłowa. Władze gminy otrzymały zgodę od radnych Sejmiku na wykorzystanie drogi dojazdowej do planowanej atrakcji.
Wójt Masłowa Tomasz Lato mówi, że droga będzie wykorzystana zarówno jako wjazd na lotnisko, jak i dojazd do nowego obiektu. Muzeum powstanie obok Placu Jana Pawła II, w miejscu, gdzie obecnie znajdują się stare nieużywane garaże.
– Nie ma chyba lepszego miejsca w regionie na utworzenie tego typu atrakcji – zaznacza włodarz.
Podkreśla, że lotnisko posiada już niemal 100-letnią historię.
– Tu były pierwsze szkoły szybowcowe, tu odbywały się zawody spadochronowe, tu od zawsze gromadziły się różne środowiska zainteresowane lotnictwem – podkreśla.
W Centrum Historii Lotnictwa powstaną wielofunkcyjne sale wystawowe, ale też edukacyjne. Największa sala będzie miała 100 metrów. W budynku zostaną zgromadzone pamiątki, które obecnie znajdują się w hangarach – to części samolotów, kokpity, ale też zdjęcia. Do budynku zostanie przeniesiona biblioteka, która w centrum lotnictwa zyska nowe zadania – będzie zbierać i digitalizować informacje dotyczące lotniska.
Wójt Tomasz Lato zapowiada również powstanie modelarni oraz kina.
– Będziemy mogli przyjmować grupy zewnętrzne i prezentować filmy oraz inne opracowania w formie elektronicznej o lotnisku oraz o ludziach z nim związanych. Planujemy też budowę modelarni, gdzie planujemy prowadzenie zajęć dla modelarzy w różnym wieku – informuje.
W Centrum Historii Lotnictwa będzie można zobaczyć pamiątki zgromadzone po Adamie Witku, pierwszym polskim szybowcowym mistrzu świata. Piotr Kwaśniewski, nasz redakcyjny kolega, to jego wnuczek, który zapowiada, że rodzina przekaże do obiektu pamiątki.
– Myślę, że będą to przede wszystkim puchary, jakie dziadek zdobywał na różnego rodzaju zawodach. Poza tym myślimy o dokumentacji fotograficznej oraz udostępnieniu odznak. Sądzę, że będzie to pięknym dopełnieniem wystawy – informuje.
Obiekt będzie miał kształt skrzydła samolotu, w planach jest też budowa wieżyczki, która umożliwi obserwację płyty lotniska i startujące z niej samoloty. Zagospodarowany zostanie także teren przed budynkiem. Powstanie mały amfiteatr, alejki, miejsce do zabaw i rekreacji dla dzieci i młodzieży. Nie zabraknie ozdobnych elementów kojarzących się z lotnictwem.
Miejsce będzie prowadzone w ścisłej kooperacji z Aeroklubem.
Gmina ma już niemal kompletną dokumentację, która jest potrzebna do wydania pozwolenia na budowę. Po jego uzyskaniu zostanie ogłoszony przetarg. Jest szansa, że nowa atrakcja powstanie w 2025 roku. W tej chwili gmina ma zabezpieczone 10 mln zł na jej realizację z funduszy unijnych.