W Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym w Kielcach wzrasta liczba pacjentów z udarami mózgu. W 2021 roku było ich 1207, w 2022 roku 1245, a w ubiegłym już 1377. Z czego to wynika?
Dr n. med. Edyta Brelak, kierownik poradni neurologicznej i poradni chorób naczyniowych w Świętokrzyskim Centrum Neurologii informuje, że najczęstszym czynnikiem ryzyka udaru mózgu jest nadciśnienie tętnicze oraz wiek pacjenta.
– Udary mózgu występują również u dzieci, ale są domeną osób starszych. Społeczeństwo się starzeje, dlatego pacjentów z udarami przybywa w szybkim tempie. Prognozy też nie są dobre, bo wskazują, że liczba chorych w kolejnych dekadach będzie wzrastać. Najczęstszymi objawami udaru mózgu są niedowłady połowicze i zaburzenia mowy wynikające z uszkodzenia ośrodka mowy albo z niedowładu nerwu twarzowego, czyli wówczas pojawia się asymetria kącika ust – mówi dr Edyta Brelak.
Objawami udaru mózgu są również niewyraźna, bełkotliwa mowa, nagle pojawiające się zaburzenia równowagi, czucia, pamięci, logicznego kontaktu, czy zaburzenia widzenia.
Jak podkreśla dr Edyta Brelak, w razie wystąpienia objawów należy niezwłocznie zgłosić się do lekarza, a najlepiej wezwać karetkę pogotowia.
– Im szybciej rozpoczniemy leczenie, tym większy będzie efekt i większa szansa, że objawy ustąpią całkowicie. Dlatego najważniejsze jest rozpoznanie objawów udaru mózgu, a później jak najszybsze skontaktowanie się z pogotowiem aby dostarczyło pacjenta do ośrodka, który może zapewnić leczenie.
Chodzi o wdrożenie leczenia trombolitycznego, polegającego na podawaniu leków rozpuszczających skrzeplinę w naczyniach krwionośnych. Możemy również wykonać zabieg trombektomii mechanicznej jeżeli pacjent będzie się do takiego leczenia kwalifikował, dodała Edyta Brelak.
W Polsce rocznie na udar mózgu choruje ponad 90 tys. osób.