Ponad sto osób uczestniczyło w środę (28 lutego) w Hali Legionów w otwarciu Muzeum Historii Klubu Iskra Kielce. To pierwsza w kraju oficjalna placówka tego typu poświęcona szczypiorniakowi. Prezentowanych jest prawie 600 pamiątek: koszulek, piłek, szalików, flag, pucharów, medali, programów meczowych czy fotografii przekazanych przez byłych działaczy, trenerów i zawodników kieleckiego klubu.
– Jestem niezwykle szczęśliwa, że udało się uruchomić to muzeum. Zaraz na początku mojej pracy w klubie podchodzili do mnie działacze i mówili: Magda, mamy tyle pamiątek. Przekażemy je dla klubu. Trzeba coś z nimi zrobić. To właśnie był przyczynek do tego, żeby w ogóle pomyśleć o czymś takim jak muzeum – opowiadała podczas wernisażu prezeska KS Iskra Kielce SA Magdalena Szczukiewicz.
Wśród zwiedzających był m.in. były świetny rozgrywający Iskry, wychowanek kieleckiego klubu Paweł Sieczka.
– To nie tylko wernisaż, to również możliwość spotkania się z kolegami z boiska. Przypomnienia sobie kilku fragmentów naszego, wspaniałego, sportowego życia. Na pewno jeszcze sporo pracy przed zarządem Iskry, bo każdy mówi, że jeszcze w domach są pamiątki i muzeum na pewno będzie się rozrastać – powiedział w rozmowie z Radiem Kielce Paweł Sieczka.
– Jestem pod wrażeniem i mam ogromną satysfakcję, że to muzeum powstało. Jako zawodnik z tego wczesnego etapu patrzę na te eksponaty z wielkim sentymentem. Gdy ja grałem to nie było Internetu ani mediów społecznościowych, więc nie mamy takiej dokumentacji. Cieszę się, że zostało to ocalone od zapomnienia – powiedział z uśmiechem jeden z pierwszych bramkarzy Iskry Stefan Tatarek.
Oprócz różnego rodzaju pamiątek sportowych na parterze Hali Legionów powstała klubowa Wall of Fame, czyli Ściana Sławy, na której umieszczono stalowe gwiazdy z nazwiskami zawodników, trenerów i działaczy, którzy mieli niebagatelny wkład w rozwój klubu.
Pierwsi kibice będą mogli zwiedzić muzeum podczas czwartkowego (29 lutego) meczu Ligi Mistrzów z norweskim Kolstad Håndball. Później muzeum będzie otwarte od wtorku do piątku w godzinach do 10 do 16. Wstęp będzie bezpłatny.