Kieleccy radni z klubu Koalicji Obywatelskiej nie wezmą udziału w czwartkowej (29 lutego) nadzwyczajnej sesji Rady Miasta Kielce poświęconej sytuacji w Koronie Kielce S.A. Celem posiedzenia jest podjęcie rezolucji w sprawie zaprzestania dalszych zmian personalnych w zarządzie spółki, której miasto jest w 99 proc. właścicielem.
Przypomnijmy, że autorami wniosku w sprawie zwołania nadzwyczajnego posiedzenia sesji Rady Miasta Kielce są radni z klubu Prawa i Sprawiedliwości. W ich opinii decyzje podjęte przez prezydenta Kielc w ubiegłym tygodniu mogą doprowadzić do destabilizacji klubu i w konsekwencji do jego upadku.
Tymczasem radni z klubu Koalicji Obywatelskiej są zdania, że zwołana sesja jest próbą wciągnięcia Korony Kielce w trwającą obecnie kampanię wyborczą związaną ze zbliżającymi się wyborami samorządowymi. Radny Karol Wilczyński, przewodniczący komisji sportu, turystyki i promocji kieleckiej rady miasta oraz radny z klubu KO wskazuje, że przez całą mijającą kadencję nie podjęto dyskusji na temat przyszłości klubu piłkarskiego oraz sposobu jego finansowania. Dodaje przy tym, że dzisiejsza nadzwyczajna sesja została zwołana pod konkretny projekt rezolucji.
– Zawarto w niej pewne apele do prezydenta Kielc, jako osoby reprezentującej wolne zgromadzenie akcjonariuszy spółki. Jednak ta rezolucja nie jest w jakikolwiek sposób wiążąca. Ta debata odbywa się w środku kampanii wyborczej. Co więcej prezes Korony Kielce, Łukasz Jabłoński o czym informował publicznie, zdecydował się na start w wyborach samorządowych z listy PiS. To też w pewnym sensie nadaje dzisiejszemu wydarzeniu pewien kontekst polityczny – stwierdza.
Karol Wilczyński podkreśla, że radni Koalicji Obywatelskiej sprzeciwiają się dalszemu uprzedmiatawianiu Korony Kielce w trwającej kampanii wyborczej.
Przypomnijmy, że w czwartek 22 lutego zapadła decyzja o odwołaniu ze stanowiska przewodniczącego rady nadzorczej Korony S.A. Piotra Dulnika. Prezes Suzuki Motor Poland, sponsora tytularnego kieleckiego klubu, został po czwartkowym Nadzwyczajnym Walnym Zgromadzeniu Akcjonariuszy odwołany z pełnionej funkcji. Z Rady Nadzorczej Korony S.A. odwołany został także mecenas Jakub Kilarski, a ze starych członków tego grona został w niej jedynie mecenas Sławomir Gierada.
Nowym przewodniczącym wybrano Wojciecha Chłopka, wiceprzewodniczącym Krzysztofa Włodarczyka, a członkiem rady Sylwię Służalec. W następstwie tej decyzji, Piotr Dulnik zrezygnował z zasiadania w tym gremium.
Jak informowaliśmy, działania władz miasta, które posiadają 99 proc. udziałów w spółce wzbudziły ogromne niezadowolenie wśród kibiców żółto-czerwonych. Było to widać szczególnie podczas niedzielnego (25 lutego) meczu Korony Kielce z Legią Warszawa. Transparenty z hasłami popierającymi Piotra Dunika oraz prezesa klubu Łukasza Jabłońskiego można było zobaczyć na trybunach Suzuki Areny. Nie zabrakło jednak też tych krytykujących Bogdana Wentę.
Stanowisko Klubu Radnych Koalicja Obywatelska
w sprawie zwołania nadzwyczajnej sesji Rady Miasta Kielce w dniu 29 lutego 2024 r.
w przedmiocie sytuacji w spółce Korona Kielce S.A. oraz podjęcia rezolucji w sprawie zaprzestania dokonywania zmian personalnych w Korona Kielce S.A. do zakończenia trwającej kadencji samorządu.
Jako radni Klubu Radnych Koalicja Obywatelska wyrażamy stanowczy sprzeciw wobec wciągania klubu piłkarskiego Korona Kielce w bieżącą rozgrywkę polityczną, jaka ma miejsce w związku ze zbliżającymi się wyborami samorządowymi, oraz wykorzystywania klubu o ponad 50-letniej tradycji i dużych zasługach dla miasta dla realizacji partykularnych interesów politycznych.
Uważamy, iż zwołanie nadzwyczajnej sesji Rady Miasta Kielce w dniu 29 lutego 2024 r. stanowi element gry politycznej rywalizujących i zabiegających o głosy wyborców polityków, a nie realnej troski o dobro i przyszłość klubu Korona Kielce.
Radni i przedstawiciele Koalicji Obywatelskiej wielokrotnie publicznie podnosili potrzebę poważnej debaty na temat modelu funkcjonowania oraz finansowania klubu sportowego Korona oraz składali w tym zakresie konkretne propozycje, choćby dotyczące ogłoszenia publicznej oferty sprzedaży udziałów. Taka debata nigdy nie została podjęta, z uwagi na brak zainteresowania w tym zakresie ze strony Prezydenta Miasta oraz większości radnych.
Podtrzymujemy stanowisko, iż w celu uniknięcia kontrowersyjnych i budzących wątpliwości co do motywacji i zasadności decyzji związanych z funkcjonowaniem klubu istotne jest znalezienie partnera biznesowego, który nie tylko odciąży samorząd w zakresie finansowania klubu, ale również z czysto biznesowej perspektywy spojrzy i oceni działalność władz Spółki, lub wprowadzenie modelu, w którym to kibicie, jako osoby zaangażowane i oddane klubowi, będą mieli realny wpływ na jego bieżące funkcjonowanie.
Przedłożony pod obrady nadzwyczajnej sesji w dniu 29 lutego 2024 r. projekt uchwały, już choćby z racji niewiążącego charakteru – rezolucji, nie będzie stanowił żadnego remedium, w sytuacji, gdy klub będzie traktowany jako przedmiot politycznej rywalizacji.
Z powyższych względów radni Koalicji Obywatelskiej nie wezmą udziału w nadzwyczajnej sesji zwołanej na 29 lutego 2024 r.