Polska spełniła warunki niezbędne do odblokowania funduszy z budżetu unijnego na lata 2021–27 – powiadomiła w czwartek (29 lutego) Komisja Europejska.
Jej rzecznik Stefan De Keersmaecker poinformował, że chodzi o warunki dotyczące Karty Praw Podstawowych, co umożliwi Polsce dostęp do 76,5 mld euro z budżetu UE.
Jak poinformowała KE, od tego czasu Polska ustanowiła skuteczne rozwiązania instytucjonalne i proceduralne zapewniające zgodność z Kartą na wszystkich etapach programowania i wdrażania programów unijnych. „Role i obowiązki organów takich jak Rzecznik Praw Człowieka zostały jasno określone. Wprowadzono również skuteczny mechanizm składania skarg i sprawozdawczości” – podała KE.
Zdaniem unijnych urzędników Polska rozwiązała problemy związane z niezależnością sądownictwa poprzez reformę systemu dyscyplinarnego sędziów. Ponadto polskie sądy mogą wszczynać postępowania sprawdzające, czy sędzia spełnia wymogi niezawisłości wynikające z przepisów unijnego traktatu.
Te reformy i podjęta dziś pozytywna decyzja oznaczają, że Polska może zacząć ubiegać się o zwrot kosztów inwestycji w ramach programów, których łączna alokacja to około 76,5 mld euro.
Komisja zapowiedziała, że będzie ściśle i stale monitorować stosowanie wprowadzonych środków przez Polskę, przede wszystkim za pośrednictwem komitetów monitorujących, spotkań i sprawozdań dotyczących rocznego przeglądu wyników oraz audytów.
Jeżeli Komisja w dowolnym momencie stwierdzi, że jakikolwiek warunek nie jest już spełniony, zwrot powiązanych wydatków zostanie zawieszony.