Siódmego kwietnia 2024 roku pójdziemy do urn, by wybrać wójtów, prezydentów i burmistrzów oraz radnych gminnych, powiatowych i wojewódzkich. Aby dobrze przygotować Państwa do głosowania oraz ułatwić wszelkie formalności związane z wyborami samorządowymi, przygotowaliśmy Poradnik Wyborczy.
W jednym miejscu zgromadzimy wszystkie informacje potrzebne Państwu, by sprawnie poruszać się w terminarzu wyborczym. Z nami nie przegapią Państwo ważnych dat, przekażemy także potrzebną wiedzę, by oddać ważny głos.
Pierwszy ważny termin za nami. Komitety wyborcze zostały zarejestrowane – w tym roku w kieleckiej delegaturze Krajowego Biura Wyborczego odnotowano rekordową ich liczbę – 553 komitety.
W najbliższych dniach każdy z nas będzie mógł zapoznać się na stronie kieleckiej delegatury Krajowego Biura Wyborczego z pełnymi listami kandydatów zarejestrowanymi w regionie. Dziś (poniedziałek, 4 marca) minął termin zgłoszeń.
Rejestracja list oznacza, że komitety i partie nie będą mogły zmienić już ani składu osobowego swoich list, ani miejsc kandydatów na zarejestrowanej liście.
Najbliższy ważny termin dla wyborców to 8 marca. Adam Michcik, dyrektor kieleckiej delegatury Krajowego Biura Wyborczego informuje, że tego dnia zostaną do publicznej wiadomości, w formie obwieszczeń, podane informacje o numerach, granicach, siedzibach obwodowych komisji wyborczych.
– Obwieszczenia wskazują miejsca, w których można głosować. Natomiast w wyborach samorządowych, jako lokalnych, głosujemy na miejscu, nie ma możliwości na podstawie zaświadczenia o prawie do głosowania, głosować poza miejscem zamieszkania – mówi.
Wyjątkiem głosowania poza miejscem zamieszkania jest sytuacja, w której głosujący przebywa w dniu wyborów w szpitalu, zakładzie pomocy społecznej, zakładzie karnym czy areszcie śledczym. Obwieszczenia będą zawierały także informację o tym, które lokale są przystosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych.
Adam Michcik przewiduje, że w województwie świętokrzyskim po raz kolejny będzie rekordowa liczba lokali wyborczych. Od ostatnich wyborów parlamentarnych zostało utworzonych 20 obwodów stałych, co daje w sumie liczbę 1050 obwodów.