Dopuścił się nieuzasadnionej zbrodni, czy słusznie dokonał mordu – jakim królem był Bolesław Szczodry? Rozważania na ten temat zdominowały kolejną część księgi drugiej „Kroniki dziejów Polski” mistrza Wincentego Kadłubka. Emisja na antenie Radia Kielce we wtorek, 5 marca, o godz. 20.50.
Przed tygodniem Mistrz Wincenty opisywał, jak po zakończeniu działań wojennych, król Bolesław Szczodry (Śmiały) krwawo rozprawił się z rycerzami-dezerterami, nie zważając na motywy samowolnego powrotu, a także z niewiernymi kobietami. Tym działaniom sprzeciwił się biskup Stanisław, który zagroził Bolesławowi ruiną królestwa oraz klątwą. Duchowny za swój protest zapłacił najwyższą cenę. Wincenty Kadłubek stwierdził, że biskup zginął z rąk władcy. Przekazał także informację o okaleczeniu ciała Stanisława.
W dzisiejszym odcinku kronikarz opisuje, jak po śmierci Stanisława w 1079 roku, Bolesław wraz z nieznaną z imienia żoną oraz z synem Mieszkiem opuścił kraj, udając się na Węgry.
Jak zaznacza prof. Beata Wojciechowska, mediewistka z Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach, wyjazd do tego kraju był świadomym wyborem, ponieważ tylko stamtąd mógł oczekiwać skutecznej pomocy. Historyk zauważa, że mistrz Wincenty zwrócił uwagę na przebiegłość Bolesława, który starał się wykazać niegodziwe zachowanie hierarchy kościelnego.
– Z tej relacji Kadłubka wynika, że sprawa świętego Stanisława podzieliła ówczesne elity na tych, którzy stanęli w obronie biskupa i na tych, którzy opowiedzieli się za słusznością postępowania króla. Oszczerstwa królewskie przyniosły uszczerbek pamięci męczennika, ale nie przyćmiły jego świętości – podkreśla.
Prof. Beata Wojciechowska przywołuje określenia, jakimi Wincenty opisał króla, czyli jako „zakałę królestwa”, „potwora ojczyzny”, czy „zgorszenie dla religii”.
Król Bolesław poniósł karę. Jaką? O tym dziś wieczorem, w kolejnym odcinku „Kroniki…”.
„Kronikę dziejów Polski” Wincentego Kadłubka w interpretacji Andrzeja Pieczyńskiego z komentarzem naukowym prof. Beaty Wojciechowskiej można usłyszeć na antenie Radia Kielce w każdy wtorek, o godz. 20.50. Wszystkie dotychczasowe odcinki, w formie podcastu są dostępne na portalu Radia Kielce: wielkaliteratura.online.