Sposoby leczenia stosowane w starożytności, antyku i średniowieczu są tematem konferencji naukowej odbywającej się w Uniwersytecie Jana Kochanowskiego w Kielcach.
Profesor Beata Wojciechowska, historyk oraz dziekan Wydziału Humanistycznego UJK podkreśla, że sympozjum zgromadziło naukowców z wielu dziedzin, od historyków po filologów oraz lekarzy.
– Poruszamy kwestie dotyczące tekstów biblijnych i pozabiblijnych, późnego antyku i wczesnego średniowiecza. Mówimy też o etyce lekarskiej, ale też o epidemiach: sposobach zapobiegania im i leczenia chorych w czasie epidemii – informuje profesor Beata Wojciechowska.
Podczas prelekcji poruszane są też kwestie szpitalnictwa, na przykład przybytków leczniczych prowadzonych przez zakony rycerskie. Mówiono też o afrodyzjakach oraz środkach obniżających libido. Wierzono na przykład, że aby wzmocnić swoje możliwości w sypialni powinno się jeść marchew pieczoną na ruszcie.
Marta Kłak-Ambrożkiewicz, kustosz kierująca Muzeum Dom Jana Matejki, oddziału Muzeum Narodowego w Krakowie, opowiadała o emocjach i problemach zdrowotnych wybitnego malarza. Jak tłumaczyła – artysta od dziecka był bardzo wrażliwy oraz cierpiał na dolegliwości żołądkowe. Wyczerpujący, ascetyczny tryb życia pogorszył stan zdrowia Jana Matejki.
– Emocje, plus choroba żołądkowa, plus niestety używki, czyli papierosy i mocna czarna kawa, a także ówczesna medycyna lecząca jego dolegliwości głodówkami spowodowały niestety, że w wieku 55 lat artysta zmarł – opowiadała Marta Kłak-Ambrożkiewicz.
Powodem śmierci Jana Matejki był krwotok wywołany pęknięciem wrzodu żołądka.