Trzy tysiące uczniów z województwa świętokrzyskiego bierze udział w największym edukacyjnym projekcie w historii naszego województwa „Dziś uczeń – jutro student”.
Przygotowano dla nich bogatą ofertę – m. in. zajęcia dodatkowe przygotowujące do matury, wyjazdy do zakładów pracy, ale też konkursy naukowe.
Wszystko po to, aby zachęcić młodzież do studiowania na kieleckich uczelniach i wiązania przyszłości z regionem. Wicemarszałek Renata Janik informuje, że łączny koszt projektu to ponad 60 mln zł, z czego 55 mln zł stanowi dofinansowanie unijne. Będzie on realizowany przez 4 lata.
– Ten projekt ma ogromne znaczenie, zarówno dla świętokrzyskiej młodzieży, jak i dwóch największych świętokrzyskich uczelni, które zmagają się w każdym roku z brakiem studentów. To projekt, jakiego nie było do tej pory ani w Polsce, ani w Unii Europejskiej. Chcemy pokazać potencjał obu uczelni, ich zaplecze edukacyjne i laboratoryjne, uświadomić uczniom, że nie muszą wyjeżdżać do innych miast, żeby studiować – mówi.
W sumie projekt ma dotrzeć do 9 tys. uczniów szkół ogólnokształcących, branżowych i zawodowych, zarówno publicznych, jak i niepublicznych. Uczniowie będą mogli spotkać się z przyszłymi pracodawcami, ale także poznać nowoczesne technologie podczas wizyt w zakładach, skorzystają także z korepetycji z matematyki, chemii, fizyki, biologii, informatyki i języka angielskiego.
Profesor Zbigniew Koruba, rektor Politechniki Świętokrzyskiej zaznacza, że kieleckie uczelnie będą pomagały uczniom poszerzać ich kompetencje.
– Będzie to związane z podstawowymi programami nauczania w ich szkołach, ale także znajdą się zagadnienia, które wykładamy na naszej uczelni. Przedstawimy je oczywiście tylko w pewnym zakresie. Ma to zachęcić młodzież do studiowania na naszej politechnice, ale także do prowadzenia badań naukowych – mówi.
Rektor przyznaje, że dotychczas największym wzięciem cieszą się korepetycje z matematyki. Uczniowie chcą przygotować się lepiej do matury.
Profesor Marcin Graba, kierownik projektu mówi, że w najbliższym czasie zostanie zorganizowany duży wykład dotyczący branży mechanicznej, ale wiele działań już zostało zrealizowanych. To na przykład warsztaty w laboratoriach PŚ i UJK dla młodzieży. Od początku tego roku odbyło się ich 70. To zajęcia z przedmiotów matematyczno-przyrodniczych, informatyczne, z zakresu nauk technicznych, które umożliwiają zaprezentowanie możliwości laboratoriów.
– Dzięki temu uczniowie mogą zobaczyć, czym będą się zajmować, jeśli podejmą naukę na jednej z kieleckich uczelni. Możemy w ten sposób przekonać ich, że nie jesteśmy w tyle za Warszawą, czy Krakowem. Ostatnia komisja akredytacyjna oceniła Wydział Mechatroniki i Budowy Maszyn jako najlepszy w kraju. Mamy najlepsze laboratoria – zwraca uwagę.
Dziś odbyła się uroczysta inauguracja projektu, uczniowie wzięli udział w wykładach przygotowanych przez ekspertów dotyczących rynku pracy. Sami uczniowie nie kryli zainteresowania ofertą przygotowaną przez uczelnie.
– Mam nadzieję, że dowiem się jak najwięcej, zwłaszcza jak wygląda studiowanie na politechnice. Nie wykluczam, że tu zostanę, choć myślę bardziej o studiach medycznych – mówiła Paulina Wolder z IV L.O. w Kielcach. Andrzej i Piotr z klas trzecich ze „Słowackiego” w Kielcach podkreślali z kolei, że zależy im zwłaszcza na poznaniu tajników prowadzenia własnej działalności.
-Wiedza przekazana przez samych przedsiębiorców jest najbardziej przydatna i pożyteczna – zaznaczali.