Kobiety jeżdżą wolniej, przestrzegają przepisów ruchu drogowego, zachowują większą kulturę na drodze i co najważniejsze powodują mniej wypadków. Takie są między innymi wyniki analizy dotyczącej płci pięknej za kierownicą, jaką przeprowadził Instytut Transportu Samochodowego w Warszawie.
Jak wyjaśnia autorka badań dr Ewa Odachowska-Rogalska, psycholog transportu, kobiety zdecydowanie rzadziej przekraczają dozwoloną prędkość, a także rzadziej dopuszczają się niebezpiecznych manewrów. Dodatkowo płeć piękna zdecydowanie lepiej radzi sobie z negatywnymi emocjami w stosunku do innych kierujących.
– W naszym badaniu kobiety znajdowały się znacznie częściej w grupie osób, które deklarowały brak tendencji do ryzykownych zachowań podczas jazdy samochodem. Zaobserwowaliśmy także sporo różnic w tym, jak dana płeć zachowuje się na drodze, a dotyczyły one między innymi zajeżdżania drogi, gwałtownego hamowania, czy tzw. jazdy „na zderzaku”- wyjaśnia.
Jak dodaje autorka badania, warto zaznaczyć, że różnice w budowie mózgu kobiet i mężczyzn przekładają się na odmienny system funkcjonowania w sytuacji prowadzenia pojazdu. Wysoki poziom estrogenu wpływa u kobiet na lepszą pracą czołowych płatów mózgu.
– Kobiety wypadają lepiej w testach pamięci przestrzennej, koncentracji oraz podzielności uwagi, a także znajomości przepisów drogowych. Mężczyźni natomiast lepiej radzą sobie z czytaniem map, czy odnajdywaniu się w wykonywaniu różnych manewrów podczas jazdy. Kobiety maja potencjał do tego, aby być bezpieczniejsze, ponieważ jeżdżą ostrożniej i częściej stosują się do przepisów ruchu drogowego, niż mężczyźni – zaznacza.
Należy podkreślić, że nie tylko mężczyźni jeżdżą niebezpiecznie. „Męski styl” charakteryzujący się brawurą w prowadzeniu pojazdów przyjmują zwłaszcza młode kobiety.
Siedem lat temu kobiety były odpowiedzialne za co czwarty wypadek drogowy w Polsce. Obecnie powodują ich dwa i pół razy mniej, niż mężczyźni. W 2023 roku kobiety kierujące samochodami osobowymi spowodowały niewiele ponad 28 proc. wypadków drogowych. Mężczyźni zaś byli ich sprawcami w ponad 69 proc. takich zdarzeń.
Statystyki Instytutu Transportu Samochodowego pokrywają się z danymi Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), które wskazują, że kobiety w porównaniu z mężczyznami są mniej narażone na śmierć w wyniku wypadku drogowego.