Są skutecznymi łowcami, większość z nich doskonale widzi w ciemności, a ich huczenie zwiastuje wiosnę. Niektóre gatunki sów rozpoczęły swój okres godowy.
Przedwiośnie to okres, kiedy sowy zaczynają swoje lęgi, dlatego łatwo je usłyszeć.
– Mówi się, że sowy prowadzą nocny tryb życia, co nie do końca jest prawdą (…). Nie wszystkie sowy żyją na terenach leśnych, wiele gatunków żyje na terenach rolniczych, blisko siedzib człowieka, więc można je obserwować w różnych miejscach – powiedziała Hanna Kruk z Parku Krajobrazowego Wysoczyzny Elbląskiej.
Gatunki najczęściej spotykane na terenie Wysoczyzny Elbląskiej to puszczyk i uszatka. Z kolei w Polsce żyje 13 różnych gatunków sów, w tym 10 lęgowych. Wszystkie gatunki występujące naturalnie na terenie kraju są objęte ochrona ścisłą, a część z nich to gatunki wymagające ochrony czynnej.
Park Krajobrazowy Wysoczyzny Elbląskiej i Nadleśnictwo Elbląg we współpracy ze Stowarzyszeniem Drapolicz i Zarządem Zieleni Miejskiej w Elblągu organizują 15 marca bezpłatne spotkanie pod hasłem „Co w lesie huczy”. Akcja spotkała się z dużym zainteresowaniem, trwają zapisy na listę rezerwową.