Wystawę „Black Metal” można zwiedzać w Pałacu Wielopolskich w Częstocicach.
Sama ekspozycja nie nawiązuje do ciężkich gitarowych brzmień, ale dotyczy historii metalurgicznej wczesnego średniowiecza.
Bogata historia hutnictwa z regionu świętokrzyskiego głównie kojarzona jest z przeszłością pradziejową i czasami działania przemysłu wielkopiecowego. Rzadko poruszany jest natomiast temat obróbki metalu z czasów wczesnego średniowiecza. „Czarna metalurgia” obecna na wystawie w Pałacu Wielopolskich, to nie tylko ciekawe techniki wykonania narzędzi, ale i wiernie odwzorowane repliki pozwalające na żywo poznać przedmioty wyglądające tak, jak te sprzed tysięcy lat.
Maciej Tomaszczyk, kurator wystawy oraz twórca eksponatów informuje, że wystawa podzielona jest na dwie części.
– Pierwsza z nich dotyczy stricte żelaza i stanowisk hutniczych, druga natomiast stanowi ekspozycję obróbki żelaza i stali. W gablotach odwiedzający będą mogli zobaczyć przedmioty wykonane technikami historycznymi, które są replikami istniejących zabytków archeologicznych. Dużą część wystawy stanowią rekonstrukcje broni zaczepnej, takiej jak miecze, noże, czy groty włóczni – wyjaśnia.
Paweł Kucypera, również jeden z kuratorów ekspozycji, podkreśla, że przybliży ona mieszkańcom świętokrzyskiego metalurgię, której historia nie jest łatwa do odkrycia.
– Wczesnośredniowieczne hutnictwo jest dość trudno uchwytne, ponieważ mamy pewną zmianę technologii w porównaniu do czasów starożytnych. Piece dymarskie były jednorazowe i ówcześni hutnicy pozostawiali po sobie ślad w postaci żużlu. Natomiast wczesnośredniowieczni rzemieślnicy rozwinęli technologicznie piece w ten sposób, że można było usunąć niepotrzebny żużel i użyć takiego pieca jeszcze raz. Oznacza to mniej śladów dla potomnych – dodał kurator.
W ramach promocji wystawy powstał teledysk nawiązujący do historii metalurgii z wczesnego średniowiecza, w połączeniu z muzyką metalową. Można go obejrzeć w kanale YouTube.
Wystawa dostępna będzie do 9 czerwca.