Powstaną trzy centra usług społecznych, a w Kielcach – pierwsze mieszkania treningowe dla osób bezdomnych. W urzędzie marszałkowskim podpisano umowy na realizację projektów, które odpowiedzą na potrzeby osób znajdujących się w różnych kryzysach.
Magdalena Gościniewicz, dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Kielcach mówi, że program dla osób bezdomnych ma im ułatwić wyjście z trudnej sytuacji życiowej. Przewiduje treningi interpersonalne przygotowujące do pracy i wychodzenia z uzależnień. W ramach projektu zostaną także przygotowane trzy mieszkania z zasobów gminy.
– Dzięki wsparciu finansowemu wyremontujemy je i wyposażymy. Będą to mieszkania wspomagane, treningowe, w których osoba bezdomna będzie przebywać sześć miesięcy. W tym czasie liczymy na to, że nauczy się samodzielnego życia. Mieszkania następnie rotacyjnie będą służyć kolejnym potrzebującym – podkreśla. To zupełnie nowa propozycja, z jaką miasto Kielce wychodzi do osób bezdomnych.
W sumie na wsparcie różnych działań społecznych dzięki funduszom unijnym Urząd Marszałkowski przeznaczył 26 mln zł. Wicemarszałek Renata Janik informuje, że największą sumę pochłonie tworzenie gminnych centrów usług społecznych w Łagowie, Mniowie i Połańcu. Będą to miejsca, w których mieszkańcy przeżywający różnego rodzaju trudności otrzymają wsparcie dostosowane do potrzeb.
Piotr Wilczak, wójt gminy Mniów mówi, że projekt zakłada przekształcenie Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Centrum Usług Społecznych w Mniowie.
– Chcemy poszerzyć wsparcie społeczne dla mieszkańców. Rodziny skorzystają na przykład z pomocy różnych specjalistów: logopedy, psychologa, pedagoga i fizjoterapeuty. Ciekawą formą wsparcia będą mobilne usługi, na przykład fryzjer czy kosmetyczka – zaznacza. Wójt podkreśla, że ze wsparcia skorzystają wszyscy mieszkańcy gminy, bez względu na dochody.
Pieniądze przekazano również na projekty edukacyjne. Skorzystają z nich licea ogólnokształcące – dwa w Kielcach („Śniadek” i „Nazaret”) i dwa w Ostrowcu Świętokrzyskim (Liceum Ogólnokształcące Mistrzostwa Sportowego oraz LO im. Stanisława Staszica). Wsparcie pozwoli na dodatkowe zajęcia dla uczniów i szkolenia, zwłaszcza psychologiczne dla nauczycieli, ale też wycieczki edukacyjne.
Z projektów skorzysta łącznie ponad 4,5 tys. osób.