Muzeoterapia dla kobiet – to specjalna propozycja Muzeum Narodowego w Kielcach. Na uczestniczki czeka pięć relaksacyjnych spotkań.
Izabela Karlińska, kierownik działu edukacji Muzeum Narodowego w Kielcach wyjaśnia, że zajęcia mają pomóc uczestniczkom w radzeniu sobie z problemami, z którymi spotykają się na co dzień. To nie pierwsze warsztaty muzeoterapii, ale te wyjątkowo skierowane są do pań.
– Z naszego doświadczenia wynika, że panie są bardziej otwarte na wszelkiego rodzaju terapie. Takie zajęcia zawsze dzieją się w przestrzeni muzeum i albo odbywają się w Dawnym Pałacu Biskupów Krakowskich, albo w Galerii Malarstwa Polskiego i Europejskiej Sztuki Zdobniczej. Zatem nie ma monotonii, bo to nigdy nie jest jedna sala, te same obiekty. Na każdych zajęciach poznajemy coś zupełnie nowego – podkreśla.
Kieleckie muzeum jest prekursorem i popularyzatorem muzeoterapii w Polsce. Izabela Karlińska zaznacza, że odbywają się tu zajęcia skierowane do różnych grup wiekowych.
– Od kilku lat prowadzimy różnego rodzaju zajęcia dla dzieci, dla młodzieży, dla dorosłych i to doświadczenie pozwala nam twierdzić, że to jest skuteczna metoda we wsparciu rozwoju osobistego, no i przede wszystkim pozwala poznać kulturę naszego miasta – zaznacza.
Izabela Karlińska dodaje, że muzeoterapia jest przede wszystkim sposobem na poradzenie sobie ze stresującymi sytuacjami, na złagodzenie naszych emocji, ale czasami pomaga także w leczeniu różnych chorób.
– Przede wszystkim przyczynia się do poprawy naszego „dobrostanu”. Warsztaty dają przestrzeń, w której możemy się poczuć lepiej, inaczej. I przez sztukę możemy znaleźć wentyl, który nam pomoże walczyć ze stresem, niepokojem, czy po prostu być czymś, co do nas przemawia – mówi.
Warsztaty zostaną podzielone na pięć spotkań, które będą się odbywały w środy, od 20 marca do 17 kwietnia. Informacje i zapisy pod numerem: 660 957 875.