Dwie pary czarnych oczu… pająka przyniosły Pawłowi Błachowiczowi z Końskich zwycięstwo w polskiej edycji konkursu Wiki Science Competition.
Jego fotografia zakwalifikowała się tym samym do edycji międzynarodowej.
Zwycięska fotografia przedstawia oczy malutkiego pająka z rodziny skakunowatych (Skakun arlekinowy). Wykonana została przy użyciu metody Focus Stacking. Autor Paweł Błachowicz mówi, że na jedno zdjęcie składa się kilkaset fotografii.
– Niezmiernie się ucieszyłem ze zwycięstwa w konkursie, a jednocześnie czuję się zaskoczony. Zdjęcie przedstawia pająka skakuna powiększonego dziesięć razy. Na to ujęcie składa się kilkaset zdjęć – opowiada.
Autor wyjaśnia, że tak duża liczba zdjęć jest konieczna z uwagi na małą głębię ostrości pojedynczej „klatki”. Każde ze zdjęć przedstawia w sposób ostry inny fragment małego stworzenia, a potem wszystkie są składane w programie, dzięki czemu cały pająk jest wyrazisty. Paweł Błachowicz wyjaśnia, że samodzielnie opracował technikę wykonywania zdjęć, a także urządzenie, które to umożliwia.
– Używam podzespołów optycznych z mikroskopu i jest to mikroskop nie pionowy czyli standardowy, a poziomy, który porusza się na specjalistycznej szynie. Wykonuje małe kroki. Porusza się o zadaną odległość, co umożliwia zrobienie wielu zdjęć – tłumaczy.
A swoich modeli fotograf szuka w podczas długich spacerów po koneckich lasach.
Konkurs organizowany jest przez Wikipedię na całym świecie. Zwycięzcy w poszczególnych krajach walczą później o laur zwycięscy międzynarodowego, o czym mówiliśmy w audycji Pokolenie jutra. Kamila Neuman z Wikimedia Polska podkreślała, że wygrana jest dużą promocją dla autora. Konkurs Wiki Science Competition odbywa się co dwa lata.
– W 2019 roku zdjęcia Marka Misia przedstawiające rodzącą dafnię zwyciężyło też w edycji międzynarodowej – przypomina.
Wikipedia to największa wirtualna encyklopedia tworzona przez wolontariuszy na całym świecie.