Kolejni specjaliści ze Świętokrzyskiego Centrum Onkologii rozpoczęli we wtorek (12 marca) szkolenia z wykonywania operacji przy użyciu robota da Vinci.
Po urologach, otolaryngologach i torakochirurgach zabiegi robotyczne przeprowadzać będą również ginekolodzy. Na początku robot da Vinci będzie im przydatny w usuwaniu nowotworów macicy.
Prof. Stanisław Góźdź, dyrektor Świętokrzyskiego Centrum Onkologii podkreśla, że teraz także pacjentki z problemami ginekologicznymi będą mogły korzystać z najnowocześniejszych możliwości, najnowocześniejszych technik, jakie daje chirurgia robotyczna.
– Robot da Vinci, to urządzenie, które ułatwia przebieg wielu zabiegów, w tym ginekologicznych, ale pamiętajmy, że nie zastąpi on człowieka. To jest zupełnie inna podzielność uwagi operatora, zupełnie inny sposób przeprowadzania zabiegu – mówi dyrektor Świętokrzyskiego Centrum Onkologii.
Prof. Stanisław Góźdź podkreśla, że dzięki robotowi operacje będą przeprowadzane z jeszcze większą niż dotychczas precyzją. Jak dodaje, to jest zupełnie inny sposób operowania. Lekarz operuje, nie patrząc na pacjenta, a na ekran monitora.
– Lekarz operuje na siedząco, patrząc na ekran monitora, a nie w pole operacyjne. Robot ułatwia wykonywanie bardzo skompilowanych, precyzyjnych ruchów operatora. Jest to poprawienie precyzji i dokładności, a wszystko to z myślą oczywiście o naszych pacjentkach i pacjentach – zaznaczył prof. Stanisław Góźdź.
Robot da Vinci pracuje w Świętokrzyskim Centrum Onkologii od września 2023 roku. Urządzenie kosztowało 16 mln zł, a pieniądze na jego zakup pochodziły z Ministerstwa Zdrowia.