Informacja o tym, jak zagłosować jest przygotowana na każdej karcie do głosowania. Dodatkowo w każdym lokalu znajdzie się informacja o tym, jak zagłosować, aby głos był ważny. Instrukcje są precyzyjne, ponieważ przygotowano je osobno do każdego głosowania – do rady gminy, rady powiatu, sejmiku województwa oraz na wójtów, burmistrzów prezydentów.
– Aby zagłosować należy mieć przy sobie dokument ze zdjęciem: może być to dowód osobisty, paszport, prawo jazdy, legitymacja studencka – informuje Adam Michcik, dyrektor kieleckiej delegatury Krajowego Biura Wyborczego.
– Można wylegitymować się także elektronicznie poprzez aplikację mObywatel. Wystarczy potwierdzić swoją tożsamość komisji przedkładając wyświetlacz telefonu z otwartą aplikacją. Po sprawdzeniu tożsamości wyborca otrzymuje kartę i udaje się do miejsca w lokalu, gdzie może oddać głos – zaznacza.
Miejsce w lokalu wyborczym będzie tak przygotowane, aby zapewnić wyborcy intymność – czy to przy stolikach z odpowiednimi szykanami, czy też w oddzielnych kabinach.
– Głosujemy poprzez postawienie znaku „X” przy wybranym kandydacie – mówi Adam Michcik.
Dyrektor kieleckiej delegatury Krajowego Biura Wyborczego precyzuje, że muszą być to dwie linie przecinające się w obrębie kratki. Bez względu na to, jakie to są wybory – czy do rady gminy, do rady powiatu, do sejmiku, czy na wójta, burmistrza, prezydenta – pamiętajmy, żeby znak „X” na karcie postawić tylko w jednej kratce, obok jednego kandydata.
Kartę do głosowania można wypełnić długopisem znajdującym się w lokalu, bądź własnym, przyniesionym z domu. Po wypełnieniu karty należy je złożyć i wrzucić do urny.
Warto podkreślić, że nie ma możliwości przy jakiejkolwiek pomyłce przy głosowaniu dokonać na karcie korekty bądź otrzymać drugą kartę.