Czy sprawa budynku przy ulicy Leśnej została zamknięta? Bez informowania radnych i opinii publicznej prezydent Bogdan Wenta zgodził się na wydzierżawienie go prywatnej instytucji oświatowej. Na 10 lat.
Pustostan, w którym kiedyś mieścił się wydział humanistyczny Uniwersytetu Jana Kochanowskiego od prawie 10 lat jest własnością miasta. Przez ten czas dwóm kolejnym prezydentom nie udało się dojść do porozumienia z radnymi co do tego, jak go wykorzystać. Teraz okazuje się, że jedna część budynku, ta od strony Zakładu Ubezpieczeń Społecznych z wejściem od strony ulicy Planty, ma już najemcę. Została nim firma „Edukacja i Rewalidacja. Anna Michalska”, która na terenie Kielc prowadzi szkołę i przedszkole.
Marcin Januchta, rzecznik prezydenta Kielc pytany, skąd nagle taka decyzja prezydenta Wenty odpowiada, że „to odpowiedź na liczne apele ze strony mieszkańców oraz radnych w sprawie pomysłu na zagospodarowanie budynku”. Informuje, że właścicielka firmy w marcu ubiegłego roku złożyła propozycję, dotyczącą dzierżawy nieruchomości przy Leśnej.
– Zgodnie z uchwałą rady miasta z 2003 roku w przypadku dzierżawy miejskiego budynku na cele oświatowe nie ma obowiązku zastosowania procedury przetargowej. Stąd te rozmowy mógł bezpośrednio prowadzić dyrektor Miejskiego Zarządu Budynków – mówi rzecznik Januchta. I dodaje, że wniosek w tej sprawie wpłynął do MZB 1 grudnia 2023 roku.
– Mówimy tu o dwóch kondygnacjach – niski parter i wysoki parter. Przedstawiona propozycja przewiduje czynsz w wysokości 10 tys. zł brutto za kondygnację. Dyrektor MZB wystąpił o zgodę na bezprzetargową dzierżawę, a prezydent Kielc 14 grudnia zgodził się na wynajem w takim trybie. 2 stycznia tego roku dyrektor MZB podpisał stosowną umowę z panią Anną Michalską – wyjaśnia rzecznik Januchta.
I przypomina, że władze miasta kilkukrotnie chciały sprzedać nieruchomość jednak radni nie zgadzali się na takie rozwiązanie. Ostatni raz taki projekt uchwały trafił na sesję w maju 2022 roku. Został odrzucony większością głosów radnych.
Anna Michalska w rozmowie z Radiem Kielce mówi, że skoro w przeszłości budynek pełnił funkcje edukacyjne to dalej powinien być użytkowany ze swoim przeznaczeniem.
– Przyznam, że po rozmowach z MZB i obejrzeniu dokumentacji miałam wątpliwości co do jego wynajęcia, bo wymaga znacznego remontu. Inaczej jest z tą częścią od strony Plant. Tam znajduje się niski parter, gdzie w zasadzie nie ma żadnych barier architektonicznych, które mogłyby być ograniczeniem dla dzieci. Po dalszych konsultacjach z architektami i fachowcami od infrastruktury wewnętrznej uznałam, że można przystosować to miejsce na potrzeby przedszkola i szkoły podstawowej – tłumaczy.
Przy Leśnej już trwa remont. W ramach modernizacji przewidywana jest m.in. budowa windy wewnątrz budynku.
– Sale wewnątrz są przestronne więc nie przewidujemy przebudowy układu pomieszczeń. Musimy jednak zamontować nową instalację doprowadzającą wodę oraz zamontować instalację kanalizacyjną i grzewczą. Chcemy przywrócić ten budynek dawnej świetności. Dziwię się, że ktoś może mieć o to pretensje – zaznacza Anna Michalska. I dodaje, że w swoich placówkach ma komplet dzieci i, w zasadzie, muszą odmawiać kolejnych przyjęć. – Myślę, że radni powinni być zadowoleni z tego rozwiązania, ponieważ są to usługi dla mieszkańców Kielc, a w tym rejonie miasta takich placówek brakuje – podkreśla.
Anna Michalska nie wyklucza, że w przyszłym roku postara się rozszerzyć działalność i zagospodarować kolejne trzy kondygnacje.
– Z rozmów z dyrektorem MZB wiem, że na potrzeby urzędu miasta przewidywano część budynku z wejściem od Leśnej. Mieści się tam w tej chwili archiwum ratusza. Należy wziąć pod uwagę, że przeniesienie w to miejsce urzędników nie będzie kolidowało z funkcjonowaniem mojej szkoły – ocenia.
Umowa dzierżawy została podpisana na 10 lat. Marcin Januchta twierdzi, że to konsekwencja koniecznych nakładów finansowych.
– W budynku będzie prowadzona szkoła zarówno dla dzieci z niepełnosprawnościami, jak i oddziały przedszkolne. Przestrzeń trzeba dostosować do potrzeb głównie osób niepełnosprawnych. Są to środki, które właścicielka placówki zainwestuje, a których nie zabierze ze sobą. Dlatego zdecydowano, by czas dzierżawy był dłuższy – tłumaczy.
Szkoła i przedszkole przy Leśnej mają zacząć działać od września tego roku. Na poziomie niskiego parteru, na powierzchni niemal 800 m/kw. będzie funkcjonowało przedszkole z oddziałami integracyjnymi im. Marii Montessori. Natomiast na poziomie wyższego parteru na powierzchni blisko 1 tys. m/kw. uruchomiona zostanie szkoła podstawowa im. Nikoli Tesli oraz szkoła podstawowa im. Marii Montessori.
Przypomnijmy, że nieruchomość była także obiektem zainteresowania kieleckich deweloperów, którzy oferowali remont budynku i jego przystosowanie dla potrzeb urzędu miasta w zamian za przekazanie działki, na której swoją siedzibę ma Miejski Urząd Pracy przy ul. Szymanowskiego.