Według danych Narodowego Funduszu Zdrowia, aż jedna trzecia Polaków po 65. roku życia przyjmuje co najmniej 5 leków dziennie.
Tymczasem zażywanie wielu medykamentów jednocześnie, zwane polipragmazją, zwiększa ryzyko wystąpienia groźnych powikłań i wzajemnych interakcji – ostrzega Radosław Wesołek, prezes Okręgowej Izby Aptekarskiej w Kielcach.
– Polipragmazja to termin, który określa sytuację, kiedy pacjent przyjmuje wiele leków jednocześnie bez pewnej kontroli. To powoduje, że te leki wchodzą ze sobą w interakcję i mogą powodować wiele skutków ubocznych. To m.in. problemy z agregacją płytek krwi, ale także duże problemy z żołądkiem, jelitami, w przypadku stosowania jednocześnie wielu niesteroidowych leków przeciwzapalnych, zależności od tego jakie jest miejsce wchłaniania tych preparatów. Na pewno Polacy są lekomanami – przyznał Radosław Wesołek.
By ograniczyć zjawisko polipragmazji, świętokrzyski oddział Narodowego Funduszu Zdrowia rozpoczyna cykliczną akcję „Porozmawiaj z farmaceutą”. Będzie się ona odbywać w każdy drugi czwartek miesiąca. Celem jest uświadomienie społeczeństwa jakie następstwa niesie za sobą przyjmowanie kilku leków na raz. Z bezpłatnych konsultacji skorzystała dzisiaj m.in. pani Halina.
– Ja dziennie biorę około 7 leków. Część z nich rano, a część wieczorem. Dlatego przyszłam skonsultować się dzisiaj z farmaceutą i zapytać, czy te leki czasami nie wchodzą ze sobą w jakąś reakcję, która byłaby dla mojego organizmu szkodliwa – mówi pani Halina.
Kolejna akcja świętokrzyskiego oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia pt. „Porozmawiaj z farmaceutą” odbędzie się w sali obsługi klienta przy al. IX Wieków Kielc 2a 11 kwietnia.