Przy zalewie w Sielpi na głębokości 1,5 tys. metrów znaleziono wody termalne. Prace wiertnicze rozpoczęły się w sierpniu na południu zalewu, czyli na terenie gminy Smyków. Teraz samorząd zamierza szukać inwestora, by wybudować tam ciepłe baseny.
Bogdan Noga z Multiconsultgroup, odpowiedzialny za dokumentację i nadzór inwestycji powiedział, że prace wiertnicze miały się zakończyć na głębokości 1,2 tys. metrów. Jednak na tym odcinku nie znaleziono ciepłej wody i dopiero pogłębienie otworu na koszt gminy przyniosło spodziewany efekt.
– Na głębokości 1525 metrów stwierdziliśmy wodę termalną. Dziś można powiedzieć, że na wypływie będzie miała powyżej 20 stopni Celsjusza, woda w ilości minimum 4-8 metrów sześciennych na godzinę – wyjaśnia.
Dodaje, że woda jest zmineralizowana i słona.
Danuta Jarek, przewodnicząca rady gminy w Smykowie przyznała, że w grudniu radni stanęli przed trudną decyzją o wydaniu dodatkowych pieniędzy, miliona złotych z budżetu, na pogłębienie odwiertu.
– Kiedy okazało się, że nie ma wód termalnych na zakładanej głębokości, to można było to zostawić, zasypać i postawić tabliczkę, że coś takiego tu się odbyło. Jednak dzięki determinacji wójta, by pogłębić otwór, radni jednogłośnie zdecydowali o kontynuowaniu prac wiertniczych. I teraz mamy wodę, będziemy mieć baseny, a może nawet uzdrowisko w przyszłości – nie kryje radości przewodnicząca.
W sumie odwiert kosztował 12 mln zł. Znaczną część tej kwoty pokryło dofinansowanie.
Wójt Smykowa Jarosław Pawelec informuje, że w ciągu dwóch miesięcy poznamy skład wody i dowiemy się, jak może zostać wykorzystana. Gmina będzie szukać inwestora, który mógłby zrealizować koncepcję, w której centralne miejsce zajęłyby ciepłe baseny.
– Mamy nadzieję, że uda się pozyskać dużego inwestora, ponieważ potencjał tego terenu jest ogromny. Mamy 14 hektarów, podczas gdy np. popularne Termy Chochołowskie powstały na terenie 4,5 hektara, podobnie z basenami w Uniejowie, które są zrealizowane na mniejszej powierzchni niecałych 3 hektarów. Ponadto, bezpośrednie sąsiedztwo Sielpi, z całym jej zapleczem noclegowym, infrastrukturalnym i rozpoznawalnością w Polsce to również wielki atut. I dodatkowo, mamy sąsiedztwo Czarnieckiej Góry, która jest obszarem uzdrowiskowym – wymienia wójt.
W 2021 roku gmina Smyków zleciła profesjonalnej firmie wykonanie koncepcji na zagospodarowanie terenu przy zalewie Sielpia. Firma przedstawiła propozycję parku rozrywki, w którym znalazłyby się wrośnięte w teren i wykonane z naturalnych materiałów domy, przypominające domki hobbitów, a także domki na drzewach z nadziemnymi ścieżkami, wieżą widokową i balonem, w którym turyści mogliby oglądać panoramę terenu. Jedną z głównych atrakcji mają być jednak ciepłe baseny, które wydłużyłyby sezon turystyczny w Sielpi poza miesiące letnie.
Takie atrakcje są jednak na razie tylko stworzoną dla gminy koncepcją, która ma przyciągnąć potencjalnych inwestorów, bo, jak wyjaśnia wójt, właśnie w kooperacji z prywatnymi firmami można pozyskiwać pieniądze na budowę kompleksów turystycznych.
Przypomnijmy, poszukiwania wód geotermalnych zakończyły się sukcesem w Cudzynowicach, gdzie odwiert wykorzystano do ogrzewania szkoły.
Odwierty planowane są także przy zalewie w Antoniowie w Radoszycach, przy ciepłowni w Końskich oraz w Łopusznie. Te trzy gminy czekają na podpisanie umowy z Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska, który przyzna dofinansowanie na odwierty. Po podpisaniu umowy, samorządy będą mogły ogłosić przetarg i rozpocząć prace wiertnicze.