Kielecki Budżet Obywatelski będzie miał nowy regulamin. Radni podczas sesji w czwartek (14 marca) przegłosowali projekt uchwały w sprawie zmian w funkcjonowaniu inicjatywy obywatelskiej.
Zgoda radnych oznacza dopuszczenie możliwości realizacji zgłaszanych projektów na gruntach nienależących do miasta oraz uproszczenie procedury oddawania głosów. Radni odrzucili jednak zapis mówiący o możliwości oddawania głosów negatywnych.
Jeszcze przed głosowaniem Katarzyna Czech-Kruczek, wiceprzewodnicząca rady miasta z klubu Koalicji Obywatelskiej zgłosiła wniosek formalny dotyczący przyjęcia poprawki do przedstawionej uchwały, która zakładała usunięcie zapisu wprowadzającego do regulaminu KBO możliwości oddawania głosów negatywnych. Pod wnioskiem podpisało się 16 radnych ze wszystkich klubów. Z kolei poprawkę poparli wszyscy obecni na sali obrad rajcy, czyli 19 osób.
Jedyną osobą, która wstrzymała się od głosu w sprawie zmian w regulaminie budżetu obywatelskiego był Kamil Suchański. Szef klubu Bezpartyjni i Niezależni jest zdania, że przedstawione zmiany nie są złe. Jednak, w jego opinii, zbyt częste wprowadzanie modyfikacji sprawia, że obywatelska inicjatywa staje się coraz mniej czytelna dla kielczan.
– Dlatego też uważam, że zmiany, jeśli muszą być wprowadzane, to powinny pojawiać się np. co 4-5 lat lub należy ustalić trwałe zasady. Z pozoru wydaje się, że wprowadzenie jednego głosu na jeden projekt w kategorii jest dobrym pomysłem. Jednak jest znowu kolejna zmiana. W kwestii poprawki do uchwały przygotowanej przez prezydenta to nie wyobrażam sobie, by budżet obywatelski miał umożliwiać oddawanie negatywnych głosów. Ta inicjatywa powinna łączyć, a nie antagonizować kielczan – ocenił.
Anna Kibortt, wiceprzewodnicząca rady miasta przyznaje, że radni zdecydowali się na usunięcie wątpliwego zapisu o głosach negatywnych z uwagi na doświadczenia innych samorządów, które po wprowadzeniu takiej zmiany niedługo potem rezygnowały z niej. W opinii radnej – nowe rozwiązania są potrzebne w celu rozwoju budżetu obywatelskiego.
– Bardzo ważna jest przejrzystość głosowania. Kielczanie w końcu nie będą musieli zastanawiać się, ile i w której kategorii mogą oddać głosów. Jeden głos dla każdego mieszkańca miasta przyczyni się do wzrostu liczby realizowanych projektów. Kluczowe jest również dopuszczenie rozszerzenie realizacji zgłaszanych projektów na tereny należące do spółdzielni mieszkaniowych – podkreśliła.
Za projektem uchwały w sprawie ustanowienia nowego regulaminu budżetu obywatelskiego zagłosowało 18 radnych. Od głosu wstrzymał się jedynie Kamil Suchański z klubu Bezpartyjni i Niezależni.