Ponad 100 poduszek rehabilitacyjnych oraz około 200 torebek pomocnych dla kobiet, które przeszły mastektomię trafi do Świętokrzyskiego Centrum Onkologii. Wykonały je panie z Koła Gospodyń Wiejskich w Topoli, w gminie Skalbmierz.
Jak przyznał prof. Stanisław Góźdź, dyrektor ŚĆO – to wielki gest ze strony pań z Topoli.
– Przede wszystkim liczy się serce, pamięć o drugiej osobie, która jest naprawdę w potrzebie. Choroba onkologiczna, to trudny czas dla każdego pacjenta, zwłaszcza kobiety, która przechodzi zabieg związany z rakiem piersi. Bardzo dziękuję tym wszystkim paniom, które pomyślały o naszych pacjentkach – dodał prof. Stanisław Góźdź.
Anna Opuchlik, kierownik Zakładu Rehabilitacji Ruchowej w Świętokrzyskim Centrum Onkologii poinformowała, że poduszki będą pomocne w terapii pacjentek.
– Poduszki będą wykorzystane po operacji, przy zachowaniu odpowiedniej pozycji ułożeniowej dla kończyny górnej. Czasem takie poduszki nasze pacjentki podkładają też pod głowę. Natomiast torebki będą bardzo przydatne dla pacjentek, które przechodziły rekonstrukcję piersi. Pacjentki mają założony dren, który może być przez nie wyrwany, czy uszkodzony. Te torebeczki, w których pacjentki umieszczą dren na pewno zapobiegną takim przykrym wypadkom – mówiła Anna Opuchlik.
Warsztaty „Szycie od serca” odbywały się w świetlicy w Topoli raz w tygodniu od września 2023 roku. Jak przyznała Monika Chatko-Komoniewska, przewodnicząca Koła Gospodyń Wiejskich w Topoli, każda z pań miała przydzielony zakres obowiązków. Jedne kroiły materiał w kształt serca, czy w przypadku kieszonek w kształt prostokąta, inne panie wypełniały ten materiał gąbką, a jeszcze inne były odpowiedzialne za szycie.
– Jeśli mamy możliwość i czas, to chcemy nieść pomoc innym potrzebującym. Kobiety chore na raka piersi potrzebują pomocy, dlatego chcemy pomagać – dodała Monika Chatko-Komoniewska.
Kamil Włosowicz, zastępca burmistrza Skalbmierza, z którego inicjatywy rozpoczęła się akcja „Szycie od serca” przyznał, że panie z Koła Gospodyń Wiejskich w Topoli od razu bardzo chętnie do niej przystąpiły.
– Panie z naszego koła są bardzo aktywne i chętne do wielu działań społecznych. Jestem z nich dumny, bo w dzisiejszych czasach, kiedy każdy z nas ma wiele obowiązków, one znajdują czas, by pomagać innym – zaznaczył Kamil Włosowicz.
To nie pierwsza taka akcja Koła Gospodyń Wiejskich w Topoli. W 2022 roku panie uszyły i przywiozły do Świętokrzyskiego Centrum Onkologii ponad 300 rehabilitacyjnych poduszek.