Pacjenci szpitali w Kielcach i Busku-Zdroju już niedługo będą mieli sporo do czytania. Trafią do nich publikacje zebrane w ramach ogólnopolskiej akcji „Książki bez recepty”. Włączyli się w nią uczniowie i nauczyciele Szkoły Podstawowej nr 27 w Kielcach. W trzy tygodnie udało im się zebrać około 900 tytułów.
Swoimi książkami podzielili się między innymi Karolina, Szymon i Ewa.
– Lubię pomagać innym, a tych książek już nie czytałam – tłumaczy Karolina. Szymon podkreśla, że nie chciał, aby książki leżały bezczynnie u niego w domu i lepiej, by dostali je pacjenci szpitali. Ewa dodała, że oprócz książek dla dzieci, przyniosła też tytuły dla młodzieży i dorosłych.
Patrycja Karykowska, nauczycielka i bibliotekarka w Szkole Podstawowej nr 27 oraz ambasadorka akcji „Książki bez recepty” mówi, że bardzo ucieszyło ją ogromne wsparcie ze strony uczniów, nauczycieli i rodziców.
– Rodziny przepatrzyły swoje biblioteczki i na przykład książki, które już nie odpowiadały dzieciom wiekowo, przekazały nam. Udało się uzbierać i książki dla dzieci, dla młodzieży, ale też dla dorosłych. Mamy książki w wielu językach. Oprócz tytułów po polsku są też książki w języku niemieckim, włoskim i ukraińskim – informuje nauczycielka.
Patrycja Karykowska dodaje, że z badań wynika, iż zaledwie 6 minut czytania dziennie może zredukować odczuwany stres nawet o ponad 60 proc. – Pacjenci na pewno tego stresu mają sporo – dodaje.
Anna Mazur-Kałuża, rzecznik prasowy Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Kielcach mówi, że pacjenci na pewno ucieszą się z możliwości przeczytania nowych książek.
– Niektórzy nasi pacjenci spędzają w szpitalu całe miesiące, staje się on ich drugim domem. Na wielu oddziałach dziecięcych mamy świetlice, gdzie trafią te książki. Mamy też regał w pediatrycznej izbie przyjęć, gdzie codziennie przewija się kilkadziesiąt dzieci. Przy czym zastrzegliśmy u organizatorów akcji, że dla bezpieczeństwa epidemiologicznego przyjmiemy książki nowe lub w bardzo dobrym stanie – informuje rzeczniczka szpitala.
Adam Baran, koordynator projektu „Książki bez recepty” w województwie świętokrzyskim mówi, że wszystkie książki zostaną ocenione pod względem jakości i te, które będą w odpowiednim stanie będą dostarczone szpitalom. Do pacjentów książki trafią w kwietniu.